Fotografie
miroslavhutyra62@gmail.com založil otázku PŮJČKA PRO VÁŽN...
před 16 hod
Fotografie
Soňa založil otázku Jelec Jesen...
před 22 hod
Fotografie
Soňa okomentoval Tření ryb...
před 23 hod
Fotografie
Soňa okomentoval Úlovky 2024...
před 23 hod
Fotografie
Soňa založil otázku Úlovky 2024...
před 23 hod

Bellyboat, křeslo pro pohodáře

Michal Katuščák 19. ledna 2021 0 komentářů
gumový člun

foto: Ivo Novák

Poznávání

Echoloty monitorují profily dna a upozorní nás na ryby. Rádiem řízené loďky zavážejí návnadu na předem určené místo. Satelitní navigace zaznamenává top místa. Výkonné spalovací či elektrické lodní motory vozí rybáře křížem krážem po vodní hladině. Kdo by si kdy pomyslel, že jednou budou k dispozici elektrikou poháněné multiplikátory s ukazatelem hloubky, kde se pohybuje nástraha.

Text: Ivo Novák

Má dneska vůbec ryba šanci, aby se rybáři vyhnula? Kdo nemá pevnou loď, ten obyčejně volí nafukovací čluny. Komu připadají velké, ten volí bellyboat.

REKLAMA

Jde vlastně o nafukovací duši ve tvaru písmene U, která je pošitá povlakem z látky. Rybář si nachystá potřebné věci do příručních kapes po obvodu plavidla, připraví si udici, oblékne se do neoprenového obleku, na boty si připne ploutve jako potápěč, nasedne a vyrazí na vodu.

Po hladině se pohybuje pomocí ploutví. Ruce tak má volné a může rybařit. Toto plavidlo začali nejprve používat příznivci muškaření při lovu na jezerech. Dnes už i nadšenci přívlače poznali, že se na něm mohou dostat k rybě blíž. 

REKLAMA

Téměř absolutní svoboda

Lov z lodě či člunu má svoje kouzlo, ale když chce člověk popojíždět, musí prut odložit a chopit se vesel nebo pádel. Na bellyboatu rybář může chytat neustále. I v pohybu.

Kdo tuto vymoženost nevyzkoušel, ten neuvěří, jaká je to paráda. Jsem bývalý majitel laminátové bárky a nafukovacího člunu. Pak jsem vyzkoušel bellyboat a propadl mu.

Nabídka našich rybářských obchodů je pestrá. Na to, jak se máte po hladině pohybovat, přijde i naprostý začátečník rychle, během pár minutek. Když pochopí, že dopředu to nepluje, jen dozadu a do stran, má vyhráno. Pak už jen stačí omrknout, kde ryby sbírají a hurá za nimi.

Na bellyboat se vztahují stejná pravidla, jako na lov z lodě, takže než nasednete do plovoucího křesílka, prostudujte si příslušné pasáže Rybářského řádu. Pokud na vás bude mávat nějaká osoba ze břehu, nestačí jen pokynout, nebo dělat, že jen tak pochrupujete. Mohl by to totiž být člen rybářské stráže, který se chce přesvědčit o tom, jak je to s vaší docházkou k vodě.

Ti natěšení, co do boatu  hupsli bez zápisu, jsou oproti rybářům na břehu ve výhodě. Buď uplavou, což se, pánové a dámy, nedělá, nebo si v rychlosti zápis doplní.

Nepsaná pravidla

Při lovu z bellyboatu platí nepsaná pravidla. Určitě byste se neměli prohánět v místech, kde je vyznačena chráněná rybí oblast. Ten, kdo chytá na vodě, by neměl omezovat rybáře, kteří loví ze břehu. Pokud bude přítok obsazený vyznavači přívlače z obou stran, nevplouvejte do jejich blízkosti. Létající rotačky či wobblery vám mohou způsobit pěknou paseku nejen na plavidle.

Candát
foto: Ivo Novák

„Křesílkáři“ na vodě se mezi sebou domluvit mohou a chytat třeba i vedle sebe, ale plašit ryby kolegovi? To se nedělá! Začnou-li oblohu křižovat blesky, proměňte své nohy v lopatky lodního šroubu a mazejte z vody ven. Kdo neumí plavat, ten ať na bellyboat urychleně zapomene, nebo ať se to naučí. Jediné řešení je plovoucí vesta, ale jen s přimhouřením oka.

Rybolov z hráze zakázán. Tam, kde je cedule s tímto nápisem, najde „křesílkář“ ideální místo. Obzvláště tehdy, když zde ryby vyhledávají hluboké partie, nebo jim sem vítr přináší potravu po hladině. To samé platí o ze břehu nepřístupných místech.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled