Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
před 3 hod
Fotografie
kolnikradovan8@gmail.com založil otázku Legitimní nabíd...
před 9 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
před 24 hod

Bolen opitý rohlíkem

strunc 25. července 2019 1 komentářů

Bolen dravý. Foto: David Štrunc

Praxe

Text: David Štrunc

Bolena můžeme lovit mnoha rybolovnými technikami. Nejúčinnější jsou přívlač, muškaření a mlaskačka. Občas se podaří tohoto dravce ulovit i při lovu na mrtvou rybku, záběry jsou však náhodné a přichází zpravidla v noci.

bolen dravý
Foto: David Štrunc

Přívlač a muškaření jsou při lovu bolenů nejúspěšnější, nicméně vyžadují správné vedení nástrahy, což musí rybář nejprve natrénovat. Nejjednodušší je použít mlaskačku. Ptáte se, co to je? Pouze háček na vlasci, na který napíchneme rohlík a nahodíme. Rohlík nám zůstane plavat na hladině a my můžeme v klidu vyčkávat na záběr.

REKLAMA

Záběry jsou krásně vidět. Velmi často se objeví hřbetní ploutev bolena, který záhy spolkne rohlík a odjíždí pryč. Scéna jako z Čelistí! Na nic nečekejte, bolen má velkou tlamu a rohlík spolkne cobydup. Po záseku se ryba snaží dostat do hloubky a co nejdál od vás. Poměrně rychle se však unaví, neočekávejte souboj jako s kaprem.

bolen dravý david štrunc
Foto: Eva Svobodová

O bolenovi koluje spousta mýtů, jako například to, že se snaží malé rybky omráčit pomocí svého ocasu. Ulovil jsem jich desítky a nikdy žádného za ocas. Z toho usuzuji, že bolen na rybky ocasem neútočí. Jeho opatrnost se ale mezi rybáři nepřehání –opravdu se jedná o rybu, která vidí velmi dobře. Ale všechno má svá omezení. Zkuste jít na lov bolenů v podvečer když zapadá slunce. Že je v ostrém světle špatně vidět? No právě! Ale o tom zase příště.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Moc se těším na pstruhovou sezónu v červnu, konečně budu moci používat třpytky, woblery a gumy. Já jsem nachytal několik okounů, ale bolena ještě ne. Tak snad jich na Labi ještě pár je, ono to s těmi dravci nevypadá nejrůžověji na této řece v dolních oblastech.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled