Fotografie
matejmarsik2@gmail.com přidal úlovek Pstruh obecný...
před 8 hod
Fotografie
Jiří přidal úlovek Sumec velký...
před 8 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 8 hod
Fotografie
Matěj přidal úlovek Lipan podhorní...
před 8 hod
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Karas stříbřitý...
před 8 hod

Česká castingová reprezentace zase převálcovala celý svět. Veze z Estonska 34 medailí

Marek iRybářství 7. září 2022 0 komentářů
casting sport

foto: archiv českého týmu

Novinky

Na začátku září se konalo v estonském Tallinnu mistrovství světa v rybolovné technice. Česká reprezentace (muži a ženy) přivezla neuvěřitelných 34 medailí, stejně jako loni. Češi letos vybojovali celkem 15 zlatých, 9 stříbrných a 10 bronzových.

text: Marek Kožušník

Mistrovství mělo podle reprezentačního trenéra Josefa Luxy spád, pořadatelsky bylo velmi dobře zvládnuté. Nálada a pohoda české reprezentace ve složení Jan Luxa, Josef Luxa, Robert Mík, Tomáš Spáčil, Jan Weitz, Jiří Marek, Zuzana Plachá, Lucie Kepáková, Kateřina Marková, státní trenér Josef Luxa a vedoucí výpravy Jan Bombera byla výborná.

REKLAMA

„Základ reprezentace již několik let tvoří stejní závodníci, kteří pravidelně získávají medaile a tituly. V letošním roce se do reprezentace probojovala mladičká Lucie Kepáková, letošní mistryně světa v kadetkách. Na MS seniorů svou vynikající formu potvrdila ziskem titulu mistryně světa v sedmiboji. Za vyzdvihnutí stojí také úspěch Tomáše Spáčila, který získal titul mistr světa v pětiboji, sedmiboji a 2. místo devítiboji,“ popisuje pro iRybářství trenér Josef Luxa.

„Od prvního dne jsem měl poměrně pohodlný náskok, ale samozřejmě se končí poslední disciplínou, a ta mi dala dost zabrat. V podstatě se mi nakonec podařilo zvítězit až posledním hodem na zátěži dálce jednoruč,“ popisuje pro iRybářství Tomáš Spáčil.

REKLAMA

„Bohužel mě poslední dobou trápí již zmíněná zátěž dálka jednoruč. Takže tam určitě vidím prostor pro zlepšení. Rezerva je jistě i v multi disciplínách, které obsahuje právě devítiboj. Doposud jsem se jim nevěnoval tolik, jelikož priorita pro mě byl pětiboj a sedmiboj,“ dodává Tomáš Spáčil.

„Jelikož jsem vyhrál pětiboj i sedmiboj, což jsou pro mě osobně nejcennější medaile, jsem s výsledkem opravdu spokojený. Určitě je ale pořád co zlepšovat,“ uzavírá Tomáš Spáčil.

reprezentace
foto: archiv českého týmu

Pro Lucii Kepákovou to bylo první seniorské mistrovství světa a hned získala zlato v sedmiboji. „Od prvního mistrovství nejde nikdy nic očekávat, možná panuje jen obava, abych nezklamala trenéry, kteří se mi věnují už dlouhá léta. Přijela jsem jako nováček, maskot týmu. To, že to dopadlo takhle, sama moc nechápu,“ říká pro iRybářství Lucie Kepáková.

„Vždy jde podat lepší výkon, posbírat více medailí. Trochu zamrzel prohraný pětiboj, ale o to větší motivace mám pro následující roky. Chtěla jsem aspoň jednu medaili a tu mám,“ dodává s úsměvem Lucie Kepáková.

A jak hodnotí proběhlý závod reprezentační trenér Josef Luxa? „Jako jedno z nejlepších mistrovství světa za poslední dobu. Výborná parta české reprezentace dosáhla famózního úspěchu. Již léta prosazuji myšlenku, že přátelství a pohoda v reprezentaci je klíčem k úspěchu a dosažené výsledky mne v tom jen utvrzují. Samozřejmě by to nebylo možné bez tvrdé práce jednotlivých reprezentantů, za což bych jim chtěl touto cestou ještě jednou poděkovat,“ uvádí Luxa.

S tím, že čeští reprezentanti opravdu tvořili skvělou partu, souhlasí i Lucie Kepáková a Tomáš Spáčil. „Parta byla skvělá už od setkání na letišti v Praze. To, jak se všichni navzájem podporovali, bylo úžasné. Moc ráda bych se stejnou partou vyrazila i v příštím roce,“ říká Lucie Kepáková. „Celé mistrovství byl jeden obrovský zážitek s neuvěřitelnou partou lidí,“ usmívá se Tomáš Spáčil.

„Pro mne jako trenéra je krásné pozorovat, jak tato parta drží pohromadě nejenom při házení, ale i ve svém volném čase. Po celodenním maratonu na hřišti byli schopni se sebrat a jít společně obdivovat historické centrum města Tallinn, nebo si jen sednout a povídat si. Na takovéto chvilky budu vždy vzpomínat rád,“ dodává trenér Luxa.

reprezentace
foto: archiv českého týmu

Čím to je, že Češi dlouhodobě patří v rybolovné technice k nejužší světové špičce?

„Casting sport má v České republice velmi dlouhou tradici. Český rybářský svaz jako takový má mnoho organizací, kde děti mohou již od raného věku chodit do kroužků, kde se většinou díky Zlaté udici s rybolovnou technikou setkají. A od toho je jen malý krůček začít se castingu věnovat. Pokud se tyto děti setkávají při závodech s mistry světa, většinou se jim chtějí vyrovnat a potažmo je začít porážet. Proto nemáme generační problém jako v jiných státech a jsme již řadu let na světové špičce,“ vysvětluje trenér Luxa.

Kromě skvělých individuálních výkonů suverénně zvítězila i česká družstva mužů i žen. Každý z českých reprezentantů vybojoval na mistrovství světa minimálně jednu medaili v jedné z devíti disciplín. Kompletní výsledky šampionátu naleznete zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled