Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
včera

Čeští rybáři ulovili v Chorvatsku unikátní rybu: Když ji sníte, následky jsou podobné užití LSD

Marek iRybářství 22. září 2021 0 komentářů
život v moři

foto: Wikimedia Commons

Novinky

Očnatec obecný je nesmírně zajímavá ryba. Žije ve východním Atlantiku a Středomoří, její požití vyvolává velmi silné halucinogenní stavy. Už ve starověku ji jako rekreační drogu užívali staří Římané a Polynésané. Výjimečným úlovkem se redakci eXtra.cz pochlubili čeští rybáři, kteří očnatce chytili v Chorvatsku.

text: Marek Kožušník

„Z dětství si je pamatuji z přístavů v Makarské nebo na ostrově Brač a Vis, kde jsme jim pro typické modré a zlatavé podélné pásy říkali ‚ryba v pyžamu‘. Vyskytovaly se ve velkých počtech v přístavech i tam, kde již byly jiné druhy vyloveny v důsledku nadměrného lovu. Už to nás může varovat. Jejich konzumace totiž není bez rizika,“ říká pro iRybářství Pavel Vrána, ichtyolog ČRS.

REKLAMA

očnatec
foto: Wikimedia Commons

Podle článku uveřejněného v časopisu In Vitro Cellular and Developmental Biology v roce 2012 totiž očnatci konzumují fytoplankton, který roste na vodní rostlině posidonii mořské (Posidonia oceanica). Takto do svého těla dostávají toxin, který se ukládá v jejich tkáních.

Pronikavé sluchové a zrakové halucinace

Při následné konzumaci svaloviny a především pak vnitřností očnatců může dojít k intoxikaci, která je v některých aspektech podobná následkům užití LSD. Zahrnuje pronikavé sluchové a zrakové halucinace.

REKLAMA

očnatec
Očnatec, kterého vylovili čeští rybáři v Chorvatsku. Foto: archiv extra.cz

Očnatec obecný (Sarpa salpa) žije ve východním Atlantiku od Biskajského zálivu po jižní Afriku a také ve Středozemním moři, spíše výjimečně se nachází také ve vodách u Velké Británie. Je to poměrně běžný, hejnový druh. Vyskytuje se spíše při hladině u pobřeží, nacházíme je v hloubkách do 70 m. Mlíčáci dosahují délky do 30 cm, jikernačky do 50 cm.

Zážitky otrávených

V roce 1994 požil čtyřicetiletý muž na Francouzské riviéře očnatce, načež se u něj dostavilo rozostřené vidění, svalová slabost, zvracení, vidiny křičících zvířat a poruchy paměti.

V roce 2002 požil na Francouzské riviéře v Saint Tropez devadesátiletý muž očnatce, načež se dostavily halucinace v podobě křičících lidí a ptáků.

V roce 2006 byl hlášen případ, kdy se dva návštěvníci restaurace ve Středomoří intoxikovali po požití očnatce. Dvě hodiny po požití ryby se dostavily silné halucinace, popisované jako děsivé, které trvaly celkem 36 hodin.

Tyto účinky znali již staří Římané, kteří tuto rybu požívali jako rekreační drogu a Polynésané, kteří ji konzumovali při svých obřadech.

očnatec hejno
foto: Wikimedia Commons

Další „dream fish“

Druhy ryb s halucinogenními účinky na lidský organizmus se někdy nazývají „dream fish“, neboli snové ryby. Nejde jen o očnatce, podobné druhy, které způsobují intoxikace, například tloušťovka hnědá (Kyphosus bigibbus), tloušťovka modravá (Kyphosus cinerascens), tloušťovka nízkoploutvá (Kyphosus vaigiensis), králíčkovec počmáraný (Siganus spinus) z vod u ostrova Reunion, která se nazývá „ryba, která opíjí“, nebo parmice žlutopásá (Mulloides flavolineatus) nazývaná na Havaji „náčelník duchů“.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled