Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
před 2 hod
Fotografie
kolnikradovan8@gmail.com založil otázku Legitimní nabíd...
před 8 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 10 hod
Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
před 23 hod

Gumová nástraha. Kopyto ani twister to však není

strunc 16. prosince 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Miroslav Poupa, foto: autor

Už v zimě jsem v jednom anglickém časopise narazil na reklamu, která propagovala pro mě celkem zajímavou věc – různé napodobeniny nástrah, které byly vyrobeny z plastu či spíše z nějaké gumy. Vůbec to nevypadalo špatně. A jelikož jsem tvor zvědavý a rád zkouším nové věci, hned jsem si nechal poslat pár balíčků pelet různých velikostí.

No, nebudu lhát… Jsem sice zvědavý, ale zároveň i nedůvěřivý. Proto se mi nástrahy několik dalších měsíců válely doma a svou šanci nedostaly. Ta přišla až na podzim na Labi. Panovalo typicky podzimní, sychravé počasí a rybám se zrovna dvakrát brát nechtělo. V takových chvílích mě většinou chytí „rapl“ a s jedním prutem experimentuji a vymýšlím „ptákoviny“různého druhu. Tou ptákovinou tentokrát bylo nastražení gumové pelety. Moc šancí jsem si nedával, ale když už jsem to koupil, tak ať se to ukáže…

REKLAMA

Velké překvapení

Uff! Po dvaceti minutách přišla jízda! A na gumovku! Ten kapřík měl 8,2 kg a po něm následovalo ještě několik menších. Tak to je mazec, říkal jsem si, ryby to fakt baští…

Po návratu domů jsem začal více pátrat po vlastnostech a především možnostech využití gumových nástrah při rybolovu. Zjistil jsem, mimo jiné, že původně byly určené pro lov parem, ale já na ně zatím žádnou nechytil. Zato kaprů, línů, cejnů a plotic už požehnaně. Za zmínku stojí i dva pěkní amuři a dokonce i dvě štiky.

REKLAMA

Vlastnosti, které se mi na gumových nástrahách líbí, jsem seřadil do pořadí podle toho, jakou důležitost jim přikládám…

Trvanlivost – žádná čudla nemá šanci gumovou peletu či kukuřici ožužlat či rozbít. Nerad si přidělávám práci, proto mi vyhovuje, že nemusím nástrahu po každé vytažené rybě měnit. Jakmile ji jednou namontuji na háček, tak tam prostě vydrží do doby, dokud nejdu domů či dokud nástrahu neurvu.

Věrohodnost – pominu-li vyloženě pestrobarevné dráždivky, pak je většina z těchto gumových šidítek jen stěží rozpoznatelná od skutečných nástrah. Ryba nemá pražádnou šanci poznat, že právě slupla kus gumy. 

Ochucování – gumovku stačí nabodat jehlou a ponořit do vlastního či kupovaného dipu, esence, esenciálního oleje či sladidla. Díky tomu, že se jehlou naruší vnější vrstva, může atraktor proniknout hluboko do nástrahy, kde se drží velmi dlouho.  Nejraději používám pouze sladidlo, konkrétně Talin či Betalin, ve kterých mám permanentně naloženou gumovou kukuřici a gumové červíky.

Věřte nebo ne, i po několika dnech chytání je nástraha pořád příjemně sladká, stačí ji ochutnat.

Pelety mám pro změnu naložené v česnekové esenci nebo v esenciálním oleji asafoetida. Pozor na manipulaci – pekelně to smrdí a na rukách to drží až příliš dobře! Doporučuji používat dipové kleštičky. Věřte, že se tato drobná investice vyplatí. Za výborný nápad výrobce považuji skutečnost, že své produkty nabízí už přímo naložené v těch nejúspěšnějších esencích všech dob. Můžete si tedy zakoupit např. kukuřičku naloženou v legendární esenci Tutti Frutti od Richworth, Trigga od Nutrabaits, Shellfish B5 od Essentials Baits či Squid & Octopus od Solaru plus další.

Vznášivost – tato vlastnost umožňuje vytvoření plovoucí či kriticky vyvážené nástrahy. A s tím už se dá dobře pracovat. Plovoucí kukuřici přidávám ke kuličce boilie na panáčka, gumovou plovoucí peletku nastražuji 5 cm nad skutečné pstruží pelety nebo chytám třeba na postavenou kukuřici. Plovoucí zrna se zatíží malým bročkem, který drží plovoucí kukuřici u háčku ve vzpřímené poloze – tohle je doslova zabiják na kapříky střední velikosti. No a málem bych zapomněl – gumové nástrahy nesají vodu, proto nejdou po čase ke dnu, jak je tomu u některých plovoucích boilie.

Barva – i když barvě nepřikládám příliš velkou důležitost, jsou situace, kdy své opodstatnění nesporně má. Je to prakticky to samé jako u boilie… Výrazná barva dokáže v určitých situacích vydráždit rybu k záběru. Takže píchnout tam žlutou, oranžovou, zelenou, fialovou nebo třeba růžovou?

Nevím, někdy funguje to, jindy ono. Do značné míry je to i otázka důvěry. Někdo nedá dopustit na svítivě zelenou nástrahu, jiný preferuje růžovou, mně to je tak nějak šumafuk a pod háček píchnu to, co mě momentálně napadne. Zkoušel jsem i semafor (červená, žlutá a zelená) a kapři i líni to baštili ostošest. Je zajímavé, že na určitých revírech některá z barev svou účinností výrazně převyšuje ostatní… Nevím, proč to tak je, ale je to tak. Příjemným zjištěním je i skutečnost, že se barva ani při častém používání nemění (nevymílá se) a nástrahy se ani navzájem neprobarvují, jsou-li v jedné krabičce.

V této kategorii bych se měl zmínit i o luminiscenčních nástrahách. Gumová kukuřice, červ či kulička boilie se nasvítí UV světlem (forma přívěsku na klíče) a ony pak několik hodin ve vodě svítí. Použití je stejné jako u jiných dráždivek – cílem je upoutat pozornost ryby. Ačkoliv by se nabízelo, že svítivé nástrahy budou účinné především v absolutní tmě, mně se spíš zdá, že nejlépe fungují při změně světelných podmínek, tedy především při svítání a soumraku.

Možnost využití – nevidím žádný důvod, proč používat gumové nástrahy jen při kaprařině. Gumoví červíci či patentky se dají dobře napíchnout rovnou na háček, stejně tak zrnko gumové kukuřice. Chytám tak především na řece brzy zjara či v zimě, kdy k vodě chodím jen na skok a jsem vděčný za každou, byť mrňavou rybku.

Skladnost – vzhledem k velmi nízké ztrátovosti gumových nástrah si vystačím s pár kousky od každé. Jedna malá krabička s gumovkami různých typů, malá lahvička sladidla a lahvička s esenciálním olejem zabírají jen minimum místa v rybářské tašce, přičemž poskytují širokou škálu možností použití.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled