V neděli 2. května došlo k úhynu ryb na řece Bílině na Mostecku. Případ začala ihned vyšetřovat teplická policie. Ta včera oznámila, že k porušení zákona nedošlo.

text: Marek Kožušník

„Jako příčina úhynu byla stanovena smíšená bakteriální a parazitární infekce ryb. Ta byla způsobena pravděpodobně v důsledku jednorázového úniku kontaminace z nezjištěného místa a zakalením vody v toku vlivem intenzivních dešťů, konkrétní místo možné kontaminace nebylo lokalizováno. Provedeným šetřením nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání, proto byla věc založena,“ píše na webu Policie České republiky její mluvčí Daniel Vítek.

Za úhynem mohla podle zástupkyně městského úřadu stát například eroze půdy. Povodí Ohře míní, že příčinou byly vydatné deště, na což ukazuje i množství uhynulých ryb. Povodí jich eviduje osm, stejné množství bylo na místě nalezeno i podle policie. Podle očitých svědků ale většinu mrtvých ryb, kterých byly údajně stovky, odnesl proud.

Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží, teče i okolo Unipetrolu. Rybáři po úhynu úsek v lokalitě největší petrochemické společnosti v Česku kontrolovali, voda tam byla čistá. ČTK to už dřív řekl mluvčí Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jan Skalský.

kapr
foto: Severočeský územní svaz

Každoročně rybáři do řeky vysazují nové ryby, v čemž budou podle mluvčího pokračovat. I díky tomu se čistota vody v řece za poslední tři desetiletí výrazně zlepšila.