Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
předevčírem
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
předevčírem

Invazivní „čínské medúzy“ v českých vodách

Marek iRybářství 12. října 2021 0 komentářů
sladkovodní medúza

V řece Jang-c-ťiang byla sladkovodní medúzka pozorována poprvé v roce 1907. Foto: Mirek Brát

Poznávání

Zprávy o výskytu čínských medúz v našem geografickém prostředí by zcela jistě stačily, aby někteří citlivější jedinci začali plnit zejména virtuální prostor ostrými slovy o útoku cizích vlivů z jihovýchodu na naši přírodu…

text: Mirek Brát

Přitom je sladkovodní medúza (Craspedacusta sowerbyi) velmi křehkým invazivním druhem a v zásadě neškodným tvorem. Až se zdá, že i příroda dokáže někdy netíhnout k ironii a sarkazmu, ale vyšle do světa své posly jen tak, pro pobavení a okouzlení.

REKLAMA

konětopy
Snímky sladkovodních medúzek pocházejí z lokality rekreačních jezer Konětopy nedaleko Prahy, kde se sladkovodní medúzka pravidelně objevuje. Její soužití s milovníky koupání i sportovního rybolovu je zde bezproblémové. Ne všichni rekreanti tuší, že při pobytu ve vodě někde pod nimi a kolem nich pulzují zvony krásného a zajímavého zástupce podřádu Limnomedusae. Foto: Mirek Brát

Pravdou je, že sladkovodní medúzka do jisté míry snese označení „čínská“, protože do sladkých vod všech kontinentů (kromě Antarktidy) se měla šířit právě z povodí čínského veletoku Jang-c-ťiang (Žlutá řeka).

medúza
Označovat sladkovodní medúzky jako čínské je už poněkud archaické, protože jde o výrazně kosmopolitní druh. Foto: Mirek Brát

Tento sladkovodní polypovec, existující většinu ve formě drobného nenápadného polypa, se při vhodných podmínkách mění v planktonní medúzu. Zatímco životní stadium polypa člověčí pozornosti většinou unikne, medúzek si lidé už všímají.

REKLAMA

V Čechách je zaznamenali už v roce 1930, kdy byly objeveny ve Vltavě. Prvenství při pozorování sladkovodních medúzek má v Evropě Německo z roku 1911.

Pulzující zvony medúz

V současném století sladkovodních medúzek rozhodně neubývá. Spíše naopak. Objevit se mohou ve velkém písníku i v požární nádrži na obecní návsi, popřípadě i v dekorativním zahradním jezírku. Zásadním faktorem pro proměnu nenápadného polypa v elegantní medúzku je teplota vody, která musí po více dnů přesahovat 20 stupňů Celsia.

A potom se stane zázrak, který promění i české vody v oceán plný pulzujících zvonů medúz, ačkoli z hlediska vědecké taxonomie je sladkovodní medúza mnohem blíže nezmarům než vzdálenějším mořským medúzám.

Nebezpečí pro české vody?

Jako nepůvodní živočich je sladkovodní medúza v Čechách pečlivě sledována. A vyhodnocují se možné negativní scénáře při jejím setkání s původními obyvateli našich stojatých i tekoucích vod. Nic ale zatím nenaznačuje, že by tento jediný evropský druh žahavce schopný proměny do stádia medúzy byl pro české vody nebezpečím, či dokonce pohromou.

sladkovodní medúza
O šíření medúzek se postaral především člověk. Stádium polypa je totiž snadno přehlédnutelné a může tak cestovat po světě s rybím plůdkem, akvarijními rostlinami apod. Foto: Mirek Brát

Neohrožuje rybí plůdek ani koupající se, protože jeho žahavé buňky nejsou lidské pokožce nebezpečné. Můžeme předpokládat, že rozšíření druhu Craspedacusta sowerbyi v Česku je možná výraznější, než ukazují pozorování jeho životního stádia medúzy.

Drobní, snadno přehlédnutelní polypi na kamenech a rostlinách čekají a sní svůj sen o hodně teplém létě, které jim umožní proměnu v medúzku. A pokud se splní prognózy o oteplování i středoevropského prostoru, bude asi vodních ploch „s čínskými medúzami“ v Čechách přibývat.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled