Mexičtí rybáři dostali zaplaceno za kilo plastu stejně jako za kilo ryb. Značka piva Corona tak svou událostí nejen zbavila oceán u Mexika tří tun plastového odpadu a zároveň finančně podpořila místní rybářskou komunitu.

text: Marek Kožušník

Každý rok skončí jen v Mexiku v moři na 750 milionů plastových kontejnerů. Proto se značka piva Corona rozhodla uspořádat první závod v „plastovém rybaření“ na světě. Zaplatila mexickým rybářům za to, že místo ryb lovili z oceánu plastový odpad. Soutěže, kterou spolu s Coronou vytvořila agentura We Believers, se zúčastnilo 80 rybářů.

„Moře mi dává všechno, ale my moři dáváme na oplátku jen odpadky,“ říká ve videu z této akce mexický rybář.

Vítěz turnaje vylovil z oceánu u Mazatlánu v Mexiku za jediný den celkem 370 kilogramů plastů a odnesl si výhru ve výši v přepočtu šestnáct tisíc korun. To je podle organizátorů zhruba výše měsíčního platu tamního rybáře.

Ani ostatní účastníci „plastového rybolovu“ nepřišli zkrátka. Corona se totiž spojila s největší recyklační společností v zemi, Mexico Recicla, která všechny za jejich úlovek v podobě tří tun plastu odměnila stejnou mzdou, jakou by získali při klasickém rybaření. 

recyklování
foto: mexiconewsdaily.com

„Rybáři vylovili plasty z moře, my jsme jim za to zaplatili a plasty recyklovali,“ uvedl Daniel Beltrán ze společnosti Mexico Recicla.

Gustavo Lauria, spoluzakladatel agentury We Believers, na adresu kampaně uvedl: „Rybáři vidí, že v oceánu je dnes více plastu než ryb. A že ryby, které vyloví, jsou mnohem menší než ty, které chytali před deseti lety. Spojili jsme se tak, abychom je povzbudili v tom lovit plasty místo ryb a vytvořili jsme tak zároveň i nový zdroj příjmů pro tyto komunity.“