Fotografie
Jaroslav okomentoval Štika na srbský...
před 17 hod
Fotografie
Jaroslav dal lajk Zahájení prodej...
před 17 hod
Fotografie
VOCÁSKOVÁ založil otázku Rychlá a legiti...
včera
Fotografie
bistovajana@gmail.com založil otázku rychlá a serióz...
předevčírem
Fotografie
Vojtech okomentoval Úlovky 2024...
předevčírem

Jak přelstít exhibicionistu bolena?

Marek iRybářství 24. června 2021 0 komentářů
bolen

foto: Lenka Hofmanová

Praxe

V minulosti býval bolen vzácnou rybou a chyběla i dokonalá rybářská výzbroj, která by tuto ostražitou rybu pomohla přelstít. Dnes máme obojí. Boleni obývají řeky, jezera i údolní nádrže a daří se jim velmi dobře. Úlovky v délce 60–80 cm už nejsou žádnou vzácností.

text: Zdeněk Hofman

Na rozdíl od strategie lovu štiky, kde je základem úspěchu predátora vystopovat, objevíme přítomnost bolena celkem snadno. Hlasité šplouchání a výpady do hejna rybiček na hladině se nedají přehlédnout. Bolen patří mezi dravce, který svou kořist pronásleduje. Vyhlédnutou rybičku nezachrání ani výskoky nad hladinu.

REKLAMA

kopyto
Tato nástraha oklamala trofejního bolena, foto: Lenka Hofmanová

Stříbrný šíp dokáže předvést opravdu vzrušující podívanou, která přivádí rybáře doslova k šílenství. Na první pohled se zdá, že ulovit rozběsněnou rybu nebude žádný problém. Praxe je však zcela jiná. Bojovník disponuje doslova ostřížím zrakem a nic mu neunikne.

Jakmile zahlédne třeba jenom stín prutu, okamžitě vyklidí bojiště a přesune se do jiného sektoru, kde v útocích pokračuje. Zoufalý rybář dravce následuje a zkouší štěstí znovu. Ryba však opět zmizí a vrátí se do původního teritoria.

REKLAMA

Jízdní řád

Pokud budeme nějakou dobu lovící ryby sledovat, zjistíme, že postupují promyšleně a jednotlivé výpady mají logiku. Boleni krouží v pravidelných intervalech po předem vytyčených trasách. Na velkých vodních plochách může být rozhodujícím faktorem foukající větřík, který občas rozvlní hladinu. I bolen se snaží být nenápadný a ve vlnkách není tak dobře vidět.

Jednou na Orlíku jsem se několik hodin snažil přelstít lovícího bolena. Házel jsem mu nástrahu kousek od huby, ale všechny pokusy ztroskotaly. Plul těsně podél břehu, kde najížděl do hejna potěru. Pak zamířil do hloubky a znovu se objevil asi za patnáct minut. Až po dlouhé době jsem si všimnul, že pluje úsekem, kde fouká vítr a pod vlnkami se vrací asi o padesát metrů zpět. Pak se otočí a pluje zase kolem břehu. Pokaždé po úplně stejné trase.

Počkal jsem na další kolo, protože jsem pochopil, že v mělké vodě nemám šanci. Jakmile zmizel z dohledu, začal jsem nahazovat do vln v místech, kde plaval předtím. Najednou se hladina zavlnila, voda vystříkla a bolen byl na háčku.

Náčiní

Prut a naviják vybírám co nejlehčí. Je téměř jisté, že mě čekají stovky a možná i tisíc hodů, což bývá s těžkým cajkem rasovina. Při chytání daleko od břehu používám prut s tvrdší špičkou, aby zásek dobře seděl. Proto volím i pletenou šňůru 0,10–0,12 mm. Na rozdíl od monofilu má téměř nulovou průtažnost a zásek dobře sedí i na velkou vzdálenost.

wobbler
Wobblery na boleny, foto: Lenka Hofmanová

Je jisté, že každý rybář má svůj názor a někdo nedá na vlasec dopustit, ale věřte mi, že osmdesátka bolen, který se mi vyhákl těsně před podběrákem, mi dodnes nedá spát.

Při chytání s plovoucími nástrahami je navíc dobré, že se kmenová šňůra drží na hladině. Dvoumetrový koncový návazec je pochopitelně z „neviditelného“ fluorokarbonového vlasce 0,16–0,18 mm.

Nástrahy

Zkoušel jsem vláčet s mrtvými ouklejemi i ostatními rybičkami, které však bodovaly pouze pod jezy ve vývařištích, kde se zpěněná voda divoce točí a bolen nemá dokonalý přehled. V takových případech funguje i plavaná s červy či rohlíkem.

Na volné vodě však vede k úspěchu jediná cesta v podobě dokonalých umělých nástrah. Ty jsou při lovu bolenů jasným favoritem. Asi nejúžasnějším zážitkem je chytání s povrchovými nástrahami, které plují po hladině. Těmto nástrahám se říká popy. Místo klasické nořící lopatky mají na čelní straně hlavy tzv. pukací jamku. Pop se vede cukavým způsobem po hladině.

Díky jamce hrne vodu před sebou a vydává charakteristické, pukající zvuky. Voda bublá a stříká do všech stran. Takovému lákadlu žádný bolen neodolá. Plovoucí popy se výborně hodí i do zarostlých míst, kde jiné nástrahy nemají šanci. Mým favoritem je pěticentimetrový Rapala Skitter Pop. Některé další popy jsou opařeny vrtulkou, která dokonale čeří vodu.

nástraha
Torpéda na boleny, foto: Lenka Hofmanová

Výborné jsou i speciální povrchové wobblery, které mají lopatku postavenou kolmo k tělu. Zabere ale klidně i na obyčejnou gumovou nástrahu. Nejdůležitější je co nejrychlejší vedení nástrahy. Bolen nesmí dostat šanci prokouknout léčku. Pak konečně zabere.

Říká se, že bolena dokážou přelstít jen opravdu zkušení rybáři. Jemné náčiní a dokonalé nástrahy jsou dobrým pomocníkem. Zkuste to taky. Za tu radost a nevšední zážitek to určitě stojí.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled