Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 14 min
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 19 min
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 25 min
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 26 min
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 26 min

Jak ryby pijí?

Marek iRybářství 10. dubna 2021 0 komentářů
podivná ryba

Koljuška tříostná, foto: Wikimedia Commons

Poznávání

V první řadě je třeba zmínit, že nejde o pití v pravém slova smyslu. Zdálo by se pravděpodobné, že ryby, které žijí celý život ve vodě, budou s potravou přijímat podstatné množství vody. Ano, je to tak, ovšem platí to jen u ryb mořských. Jak to funguje u ryb sladkovodních?

text: Josef Němec

Mořské ryby potřebují vyrovnávat poměrně vysokou hladinu solí. Jejich tělo ztrácí velké množství vody vlivem většího obsahu solí v mořské vodě než v jejich vlastním těle. Ztrácejí vodu celým povrchem těla a podobným ztrátám se brání pitím mořské vody a vylučováním malého množství moči bohaté na soli.

REKLAMA

U sladkovodních ryb je průběh zcela opačný. Osmotické tlaky působí tak, že ryby přijímají vodu povrchem těla (v okolním prostředí je menší množství solí, než v těle ryby) a s potravou přijímají jen zanedbatelné množství vody. Ztrátám vody se bránit nemusí, proto také vylučují poměrně velké množství moči – denně téměř 50 ml na kg hmotnosti (u kapra), zatímco u mořských ryb se množství vylučované moči pohybuje okolo 2-5 ml/kg.

U sladkovodních i mořských ryb hraje ve výměně solí velkou roli žaberní epitel. V žábrách dochází k výměnám sodíkových a chloridových iontů a u sladkovodních ryb dokonce k odchytávání těchto iontů z vody, aby nedocházelo k jejich ztrátám z těla. Vše se děje díky tzv. chloridovým buňkám, které tyto ionty aktivně vyhledávají a zachycují.

REKLAMA

ryba v akváriu
Jeseter ruský, foto: archiv Střední rybářské školy Vodňany

Ryby lze rozdělit podle jejich schopnosti snášet výkyvy salinity vody na stenohalinní – tj. ryby, které jsou přizpůsobeny konkrétnímu prostředí a výkyvy nesnášejí (ryby žijící ve slané, sladké nebo brakické vodě), a ryby euryhalinní, jimž výkyvy salinity nevadí a výkyvům obsahu solí se dokážou přizpůsobit. Sem patří třeba losos, koljuška nebo úhoř.

Dále se tato skupina dělí na anadromní druhy – tažné, které žijí převážně v mořích a do řek vytahují kvůli reprodukci a druhy katadromní. Ty zase žijí v sladké vodě a za reprodukcí táhnou do moře. Jako příklad tažného druhu ryby můžeme uvést jesetera ruského.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled