České reprezentanty čekal v sobotu na 22. mistrovství světa v lovu kaprů FIPSed na maďarské přehradě Deseda poslední závodní den. Jak nakonec český tým dopadl? Z místa informuje pro iRybářství.cz Miroslav Poupa, kapitán českého týmu.

text: Miroslav Poupa

„V podstatě to šlo jako přes kopírák – na A10 (Oldřich Svoboda, Jindřich Týč – tým č. 3) za celou noc nic, na B16 (Pavel Hanuš, Richard Barát – tým č. 2) jsme připsali jen jednoho hraničního čudloně, který však neměl dostatečnou váhu na to, aby cokoliv změnil v pořadí. Kluci na C26 (Miroslav Ešpandr, Lukáš Dostál – tým č. 1) hned z kraje noci chytili slušného kapra cca 10 kg a pak už do rána nic.

závody
foto: archiv Miroslava Poupy

Nepříjemnou zprávou bylo, že se před náš tým dostali Ukrajinci (o 45 gramů!), našim se však podařilo chytil bodovaného prcka, který nám vrátil pořadí č. 5 v sektoru. V béčku začal našim klukům stoupat adrenalin až pár hodin před koncem – v rychlém sledu chytili bodovaného kapříka, nebodovaného kapříka a pár cejnů. Pavel měl nadějnou jízdu ze 170 m, kapr si však po cca 100 m zdolávání vystoupil z háčku. Škoda ho, mohl nám dost pomoci…

12:30 – KONEC! Je čas balit, odhmyzit se a připravit na večerní vyhlášení vítězů. Za odměnu jsme si po zabalení vybavení dali pořádný „gáblík“ v nedalekém městečku. Příjemná majitelka nám (anglicky!) doporučila masový talíř pro 4 osoby. Vzhledem k počtu členů výpravy jsme si ho objednali hned 3x. A byla to dobrá volba! Celou dobu jsme debatovali o tom, co jsme mohli udělat lépe nebo jinak nebo jak se příště ještě lépe připravit. Bylo krásně vidět, jak jsme všichni plni dojmů a zážitků, které budeme ještě dlouho vstřebávat.

reprezentace
foto: archiv Miroslava Poupy

19:00 – Vyhlášení vítězů. Reprezentativní a důstojná záležitost, která měla vše, co měla mít.

Soutěž týmů vyhrála chorvatská dvojice Dalibor Banaj a Hrvoje Jakobčevič, která vyhrála způsobem start–cíl.

Soutěž národů byla o poznání zajímavější a napínavá až do poslední vteřiny. Drtivým finišem se světovými šampióny pro rok 2022 stala reprezentace Anglie! Součet umístění 1-1-2 je obdivuhodný.  Lehce zklamaní byli z druhého fleku Moldavci, kteří prakticky celé závody vedli. Naopak euforie za třetí místo zavládla v týmu Rumunska, který se až v závěrečných hodinách přechytal Litvu a Ukrajinu. Sláva vítězům!

pohár
foto: archiv Miroslava Poupy

A my? Při našem premiérovém startu jsme skončili přesně v polovině na 14. místě. Pro ilustraci toho, jak to bylo výsledkově „nařachané“ – stačila jedna osmikilová ryba v sektoru B a byli bychom rázem na 8. místě. Nebylo nám však přáno. Tedy aspoň letos… Čest poraženým!“