Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 7 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 7 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 18 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 23 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod

Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou? Kapr obecný

Michal Katuščák 7. února 2021 0 komentářů
vánoční kapr

foto: David Štrunc

Praxe

Kapra můžete lovit celoročně, i když v teplejších měsících budete mít určitě mnohem více záběrů.

Text: Josef Jehlička

Lovce kaprů můžeme zastihnout u vody často již koncem mírnější zimy, ačkoli ten správný čas nastává až s dostatečným oteplením vody, kdy se zájem ryb o potravu zvýší. To bývá nejčastěji začátkem dubna, snad jen na úsecích pod přehradami a tam, kde se do řeky vypouští teplá vody (z elektráren a podobně), je větší šance na úlovek ještě v mrazivém únoru a březnu.

REKLAMA

foto: David Štrunc

Teplejší dubnové dny s vyšším tlakem vzduchu jsou velice slibné, zvlášť při setrvalém stavu hladiny a západním nebo jihozápadním větru. Jako nástrahy zjara poslouží hlavně rousnice či větší žížaly, pochopitelně je účinná i dnes asi nejpopulárnější nástraha na kapry – boilie (je s nimi však třeba krmit). Někde se začátkem jara dobře osvědčují také aromatičtí hnojáčci.

Ze seriálu Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou
Parma obecná
Lín obecný
Ostroretka stěhovavá
Úhoř říční
Cejn velký
Mník jednovousý

Začátkem léta se doba kapří aktivity pozvolna přesunuje (hlavně za teplejších dnů) spíš do ranních hodin, přes den bývá nižší a výrazně stoupá s večerním soumrakem. Velcí kapři se za dusnějších letních dnů uloví nejčastěji právě až za úplné tmy.

REKLAMA

Přes léto bychom neměli opomínat ani další osvědčené nástrahy, především různá těsta, hrách, kukuřici, vařené brambory, větší larvy hmyzu. Velmi dobrou a dostupnou nástrahou je chlebová střídka, rohlíky a veky (často napařené).

Mlaskačka

Za teplých slunečných dnů to s lovem kaprů nebývá nejslavnější, výtečnou nástrahou pak jsou kostky chleba (i s kůrkou), plovoucí na hladině. Pokud v letním období fouká vítr, kapry hledejme tam, kam směřuje vítr a kam unáší povlak na hladině. Právě pod takovou nafoukanou „pěnou“ se často krmí celé hejno velkých ryb.

Kapry často prozradí i uvolněné bublinky a zkalená voda, někdy také pohyb rákosí, stulíků či leknínů. V blízkosti těchto vodních rostlin sice bývá lov kaprů komplikován možnou vázkou, občas to ale jsou právě jediná místa, kde se dočkáme záběru i za letního dusna.

Jinak za dnů s vysokým tlakem přes léto asi moc úspěšní nebudeme, spíš při jeho mírném poklesu před bouřkou. A také při dešti, kdy dopadající kapky pomáhají okysličovat vodu. Ryby často začnou jakoby z ničeho nic shánět potravu.

I podzim je vhodný pro lov kaprů, zvlášť pokud se vydaří pěkné „babí léto“. Za teplejších slunečných dnů berou ještě koncem října. S listopadovým ochlazením už u vody posedávají jen nejzapálenější vytrvalci.

foto: David Štrunc

Mírně přikalená voda bývá pro kapry signálem dostatku potravy a tak ji berme jako příznivý faktor, dlouhodobě zvýšená a zakalená voda však už není to pravé. Při lovu kaprů na velké vzdálenosti (což bývá spojeno i se zavážením nástrah) je lépe vzhledem k spolehlivému záseku použít pletené šňůry, které nemají takovou průtažnost jako vlasec. Na střední a krátkou vzdálenost (a do silnějšího proudu) se zase lépe hodí vlasec.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled