Okoun říční se dá lovit mnoha rybolovnými metodami. Mezi nejatraktivnější patří jistě přívlač a muškaření, ale velmi dobře si můžete zachytat také na položenou.

Text: Josef Jehlička

Dá se chytat po celý rok, i když lov v době hájení lze považovat za velmi neetický a cílený lov hájené ryby je v podstatě nelegální. Nejlépe v čisté, nepříliš kolísající vodě. Pro metodu položená zvolíme vždy živočišné nástrahy. Začátkem sezony to budou hlavně larvy hmyzu a menší žížaly, s oteplující se vodou vezme okoun bez váhání i poměrně velké rousnice.

Přitažlivost nástrahy lze zvýšit i občasným popotažením po dně, pozor ale na to, že tento způsob lovu je nepřípustný v době, kdy na revíru není povolena přívlač! Přes léto okouny sice lovíme spíš na plavanou a přívlačí, ale záběru okouna se občas dočkáme i při lovu jiných druhů ryb.

Zato podzim je i pro položenou velmi vhodným obdobím, nevadí ani mrazivé dny s plískanicemi či sněhovými přeháňkami (tedy rybářům vadí, ale o tom tohle povídání přece není). Vyšší tlak vzduchu je vždy příznivým znamením.

Ze seriálu Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou
Parma obecná
Lín obecný
Ostroretka stěhovavá
Úhoř říční
Cejn velký
Mník jednovousý
Kapr obecný
Síh maréna
Jeseter malý

S ohledem na ochlazení se okouni přesunou do větších hloubek, při chuti ale zůstávají. Výbornou nástrahou jsou potom hlavně hnojáčci a zejména malé nástražní rybky (slunky, plotičky, hrouzci). Známe-li „zimoviště“ okounů, můžeme si pěkně zachytat i ve vánočním čase, ryby v hejnu zpravidla protahují v menším okruhu a téměř pravidelně.

Napsat komentář