Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
včera

Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou? Parma obecná

Michal Katuščák 6. února 2021 0 komentářů
rybář u vody

foto: David Štrunc

Praxe

S královnou našich řek se setkáme především v podjezích a v proudných úsecích řek. Bohužel i tento druh ze spousty řek zmizel nebo se jeho početnost výrazně snížila.

Text: Josef Jehlička, foto: David Štrunc

Budeme-li na položenou lovit parmy, zdržující se v silném proudu, musíme použít vhodné zátěže, která udrží nástrahu na požadovaném místě a zároveň sama neuvázne hned někde mezi kameny.

REKLAMA

Nejvhodnější budou větší ploché zátěže, umístěné mimo hlavní vlasec na slabším (v nejhorším případě „trhacím“) návazci. V silném proudu také často nevyhovují běžná čihátka. Zvlášť při lovu na pletené šňůry bývá lepší nastavit špičky prutů poměrně vysoko a směrem po proudu, podle nich lze záběry dobře rozeznat.

Ze seriálu Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou
Lín obecný
Ostroretka stěhovavá
Úhoř říční
Cejn velký
Mník jednovousý

Parmy berou dobře už od poloviny června, kdy končí jejich hájení (na to pozor!). Přes léto pak hlavně za chladnějších dnů a při stoupající a kalící se vodě. Tehdy sáhneme hlavně po osvědčených rousnicích, kopaných žížalách, larvách chrostíků, dobře poslouží i pijavky, slimáci, větší chomáček bílých červů.

REKLAMA

Parmy ale ošálíte i sýrem, kolínky či jinými těstovinami. Při lovu je dobře průběžně lehce vnadit, mějme však na paměti, že návnadu musíme na požadovaném místě dostat až ke dnu. Toho docílíme nejsnáze tak, že vnadicí směs namícháme se zemí či jílem, popřípadě do ní ještě vmáčkneme menší oblázky a do vody ji vhodíme dostatečně vysoko proti proudu, aby stačila klesnout ke dnu.

Úplně čistá voda není pro lov parem vhodná. Lépe si určitě zachytáme při zakalené a stoupající vodě. Ryby bývají při chuti i za déletrvajícího zvýšeného stavu, kdy jiné druhy příliš neberou. Potom parmy hledáme i v těsné blízkosti břehu.

parma
foto: David Štrunc

Pro lov parem použijeme robustnější náčiní, nic se ale nesmí přehánět. Příliš dlouhé zdolávání velké a bojovné parmy rybu velice vyčerpá a vystresuje, takže i po šetrném navrácení vodě může mít značné problémy s přežitím.

A to by u této stále vzácnější ryby byla velká škoda. V létě parmy dobře berou přes den až do setmění, ulovíme je (nezřídka) i při večerních lovech úhořů. Na podzim je chytíme spíš od poledního času do pozdních odpoledních hodin. Ani v čisté vodě se nebojme použít i ty největší rousnice či smotky žížal, opravdu velké parmy se dost často ulovíme i na menší mrtvé rybky.

Záběr parmy bývá důkladný, proto pozor na povolenou brzdu navijáku! Vhodné jsou (hlavně v letním období) podmračené a deštivé dny, nižší tlak vzduchu rozhodně není na škodu. Při výrazně zvýšeném tlaku vzduchu se naopak záběru parmy dočkáme jen zřídka.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled