Čas dovolených pozvolna končí a ke splnění rybářských snů už zbývají jenom víkendy. Ti šťastnější si však několik dní určitě vyšetřili, protože konec léta a začátek podzimu je čas pro rybolov přímo ideální.

text: Zdeněk Hofman

Sezona je v plném proudu. Kapři začínají být konečně při chuti, sumci berou stejně jako v létě a pro lov štik a candátů ta správná doba teprve přichází.

Za dlouhých letních nocí jsem přemýšlel o vlivu počasí na braní ryb. Letošní červenec byl silně náladový. Na několika výpravách nás počasí doslova vytrestalo. Sluníčko každou chvíli vystřídal silný déšť a po něm přišel vítr, který foukal střídavě z různých světových stran.

V praxi vypadal náš pobyt na břehu tak, že po probdělé noci, kdy silně pršelo, vysvitlo sluníčko a my začali sušit věci. Pohoda však netrvala dlouho. Přihnal se silný vítr, ochladilo se a přišel nový liják. Pak zase vysvitlo sluníčko a po něm znovu úřadoval déšť a vítr. Tato periodicita se opakovala několik dní.

A co na to ryby?

Takto bláznivé počasí se velmi špatně definuje. Není totiž ani teplo, ani zima. Prší, fouká silný, studený vítr a je sychravo. Každou chvíli však svítí sluníčko a panuje až tropické vedro.

Co mě překvapilo je fakt, že při lovu kaprů brali v proměnlivém počasí nejvíce lysci. Z deseti chycených kaprů byli jen dva šupináči. Chytali jsme feederem jak u břehu, tak i na boilie ve velkých vzdálenostech. Ulovení kapři měřili od 55–90 cm. Zvláštní na celé věci je, že v květnu jsme na stejném místě chytali jenom šupináče. Vím, může jít o náhodu, ale pravda je, že šupináči při změnách teploty nebrali.

Při lovu sumců na Berounce panovalo počasí velice podobné. Déšť a vítr střídalo sluníčko. Je všeobecně známé, že sumci loví nejraději v noci. Zoufalí rybáři považují za nejlepší čas k lovu sumců období od půlnoci do ranních hodin, tedy čas, kdy je lov většinou zakázaný.

V letošním červenci bylo ale všechno jinak. Nejvíce sumčích záběrů přicházelo už za soumraku. Pravda je, že kromě jednoho záběru se jednalo o menší exempláře, tak 60–100 cm. Jeden velký sumec mi po záběru zajel do stromu padlého do vody a utrhl se.

Za světla se dočkal sumčího záběru i mladý rybář, který chytal na přívlač. Ryba dlouhá 120 cm zaútočila na rotační třpytku. Otázkou zůstává, jestli tento sumec skutečně lovil nebo hlídal hnízdo s nakladenými jikrami. Ke cti šlechetného lovce je nutno dodat, že rybu vrátil zpět vodě. To, že v letních měsících zabere sumec ještě za světla, není zase nic tak divného. Záhadou však zůstává, že za tmy nám nezabral ani jeden.

Mýty a pověry nebo návod k úspěchu

Není nejmenších pochyb o tom, že faktory jako jsou změny počasí, kolísání tlaku, déšť, vítr nebo naopak tropická vedra mají velký vliv na chování nejen ryb, ale všech živočichů, včetně lidí. Každý, kdo má cit a pozorovací talent, dokáže díky těmto okolnostem vysledovat, kdy je nejlepší doba pro úspěšný lov ryb.

Získat takové zkušenosti na vlastní pěst však bývá dlouhodobý proces. Je dobré naslouchat zkušeným rybářům a přijímat jejich zkušenosti. Můj učitel, pan Dušek, se velmi dobře orientoval díky postavení měsíce. Když dorůstá, znamená to, že ryby budou brát jako divé až do úplňku. Potom začne měsíc couvat a bude hůř. Stejně se prý chovají i houby. Když rostou, berou i ryby.

Nejlepší vítr je východní. Musíte však chytat proti větru ve vlnách. Úkryt v závětří je sice pro rybolov mnohem příjemnější, ale záběrů bývá poskrovnu. Takových zaručených receptů je hodně. Nejdůležitější je jim věřit a potom je úspěch zaručený.