Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 9 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 9 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 20 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
včera
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
včera

Koruška, vyhynulý druh naší ichtyofauny

Marek iRybářství 24. dubna 2022 0 komentářů

Koruška evropská, kresba: internet

Poznávání

Někteří naši rybáři se při svých výpravách za rybami do zemí kolem Baltského a Severního moře nebo i do norských fjordů občas setkávají s koruškou evropskou. Přitom možná mnozí z nich nevědí, že tato nevelká ryba byla ještě před regulací řek tekoucích do výše zmíněných moří součástí naší ichtyofauny.

text: Jozef Májsky

Zástupci čeledi koruškovití (Osmeridae), dorůstající obyčejně délky kolem 20 cm, jsou vzdálení příbuzní lososovitých ryb. Mají podobně vřetenovité tělo i tukovou ploutvičku, jejich zbarvení je ale pouze stříbřité.

REKLAMA

Většina korušek žije v studených mořích severní polokoule a ke tření putují do řek, některé druhy nebo populace ojediněle osídlily trvale i sladké vody. Platí to i v případě korušky evropské (Osmerus eperlanus), která kromě pobřežních vod Severního, Baltského, Norského a Barentsova moře žije i v Ladožském a Oněžském jezeře.

Život korušky

Nejlépe se cítí v početných hejnech. Přes den se korušky zdržují ve větší hloubce, v noci pak vyplouvají až k hladině, kde pronásledují především drobné korýše. S příchodem zimy jejich potravní aktivita klesá, začínají se shromažďovat v ústích větších řek, kde setrvají až do začátku reprodukční migrace proti jejich toku.

REKLAMA

koruška
Koruška z jednoho mořského zálivu na severu Evropy. Foto: Zdeněk Edelmann

Délku těchto migrací v evropských řekách výrazně ovlivnila výstavba příčných staveb. Před regulací větších toků koruška pronikala Labem a Lužickou Nisou a Odrou až na naše území, kde se vytírala brzo na jaře. Dokladové exempláře z konce 19. a začátku 20. století jsou v Národním muzeu v Praze.

Pohlavně zralé jsou tyto ryby ve 2 až 4 letech a dožívají se nanejvýš devíti let. V řekách západní Evropy se koruška začíná vytírat při teplotě vody 4 oC, obyčejně v březnu, někdy už v únoru. Na severu Evropy pak až v květnu. V čase tření tyto ryby ztrácejí ostražitost, takže je lze chytit i do ruky.

Trdliště mohou být v hloubce 20 cm, ale i v několika metrech. Jikry korušek kladou na kamenité a písčité dno, ale i na vodní rostliny nebo na vlající kořeny vrb v počtu až 55 tisíc na jednu jikernačku. Plůdek se líhne na 15. až 20. den, pomalu se nechává splavovat po proudu k moři, podobně jako ten lososí.

Okurková vůně a rybí svíčka

Má poměrně tučné maso. Nijak speciálně si nepochutnáte ani na dalších druzích korušek. Jejich maso má specifickou „okurkovou“ vůni i zvláštní chuť. Přesto se nejenom koruška evropská, ale i některé další druhy (celkem jich známe třináct) loví průmyslovým způsobem do sítí.

Nejvíce korušek už tradičně vyloví ruské rybářské lodě. A to nejen v Baltském a Barentsově moři, ale i v Ladožském a Oněžském jezeře. Jiné druhy, hlavně pacifickou korušku americkou (Thaleichthys pacificus), pak loví i Japonci, Američané i rybáři z jiných zemí. Korušky se konzumují čerstvé, konzervují se nebo suší a dělá se z nich i rybí moučka.

Korušku evropskou ještě nedávno, kdy byl úhoř běžnou rybou, používali rybáři na dolním Labe jako nástrahu v době jeho tahu, ale i při lovu jiných dravých ryb. Za zmínku určitě stojí i unikátní využití příbuzné korušky americké indiány na pacifickém pobřeží.

Protože obsahuje velké množství tuku, domorodci do sušených ryb jednoduše zastrčili knot a když ho zapálili, vznikla zvláštní rybí svíčka. Anebo si korušky přivazovali na hole a zhotovovali si tak pochodně.

Budoucnost?

I když se do našich vod nepatrně začíná s přičiněním člověka vracet losos obecný, tak doufat v to, že by k nám mohla znovu začít táhnout po zprůchodnění Labe i koruška evropská, přenechám zatím milovníkům sci-fi. Bohužel ji musíme nadále řadit mezi druhy, které z našeho území zmizely a v blízkém časovém horizontu nelze očekávat, že by se něco na tomto stavu změnilo.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled