Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
před 4 dny
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
před 4 dny

Lehká přívlač na našich vodách: Gumové nástrahy

strunc 25. února 2020 0 komentářů

Praxe

Text: Milan Tychler foto: autor

S každou nástrahou si můžete díky jemným a citlivým proutkům skutečně hrát a nabízet je rybám nejlákavějším způsobem. Každému, kdo s tímto způsobem lovu začíná, bych pro začátek doporučil lov s malými gumovými nástrahami. Proč? Jednak jsou finančně nenáročné, jednak je jejich sortiment neskutečně rozmanitý. Lovit s nimi můžete jakékoliv ryby, záleží jen na velikosti nástrahy.

K lovu s gumičkami se hodí pruty v délce 2 – 2,4 m s citlivou špičkou a odhozem 3 – 10 g. Ti, kteří chtějí lovit skutečně jemně, často používají proutky do 5 g. Délka prutu se pak odvíjí od podmínek na tocích, kde lovíte. Na malých to mohou být pruty v délce 1,8 m, což je typické pro lov pstruhů a okounů, ale na větších vodách, například při lovu pstruhů na stojatých vodách, popřípadě lovu jiných ryb na větších řekách, se uplatní spíše delší modely, které umožňují delší nahození a lepší kontrolu nástrahy, která je od vás dál.

REKLAMA

Gumové nástrahy dělíme do několika kategorií

Typickou gumičkou pro lehkou přívlač je takzvaný twister. V podstatě jde o červa z gumy – se srpovitým ocáskem. Nejmenší modely mají tělíčka dlouhá 1 cm a celková délka je asi 3 cm. Jsou to skvělé nástrahy hlavně na okouny, pstruhy, ale vezmou je i jiné ryby. Často se na ně chytí tloušť, ale milují je i větší perlíni, parmy a další ryby. Záleží na velikosti nástrahy. S těmi největšími, dlouhými až 20 cm se loví velké štiky a sumci. Twistery se vodí snadno. Můžete je jen vodou prostě táhnout, k čemuž jsou nejlepší modely s dlouhými a měkkými ocásky. Anebo s nimi lze trhaně poskakovat po dně a nad ním. Někdy dobře funguje jen jednoduché splavování a držení této nástrahy v proudu…

V podvečer si parmy hrály v proudu pod jezem, ale nebylo možné je přimět k záběru. Ať vedu nástrahu po proudu nebo proti němu, neděje se nic. Měním velikosti i barvy bezvýsledně. Jedním z mnoha hodů pošlu nástrahu k protějšímu břehu. Prut jen držím špičkou vzhůru a rozhlížím se, kam se přemístím. Proud zatím splavuje mou nástrahu šikmo ke mně. A tu náhle přímo v tom nejsilnějším proudu uprostřed řeky přichází tvrdý záběr. Chvilka vzrušení a už je na břehu pěkná parma. Konečně si ty parmy daly říct? Znovu aktivně vodím nástrahu, ale záběr nepřichází. Zkusím ji tedy znovu jen tak drncat proudem a bingo! Ryba je zase tam! Někdy se zkrátka přílišná aktivita nevyplácí a je dobré nechat řeku, ať si s nástrahou poradí sama.

REKLAMA

Smaček

Další základní gumovkou je smaček. Tato nástraha představuje droboučkou štíhlou rybku, v případě velmi lehké přívlače spíše odrostlý potěr s vertikálně postaveným ocáskem. Někdy tato nástraha ocásek nemá vůbec, popřípadě jen takovou vidličku.

Tím se liší od podobné nástrahy, která má naopak hezky velký ocásek v horizontálním postavení, který vytváří silné vibrace. Této nástraze se říká kopýtko nebo ripper. Smaček se vodí nastražený na jigové hlavičce a poskakuje po dně. Každé dopadnutí nástrahy na dno zvedá jemný obláček kalu a to je pro dravce velmi lákavé. V podstatě loví drobnou krmící se rybku, která o nich nemá tušení. Chcete-li dosáhnout pomalejšího a vláčnějšího pohybu nástrahy, dá se smaček nastražit na normální háček a zátěž se pak umístí na vlasec 15 – 30 cm od něj. Dělám to v tu chvíli, kdy záběry přicházejí spíše na pomalu klesající nástrahu. Dravci mají zřejmě za to, že útočí na umírající a snadno dosažitelnou rybku.

Aktivní vedení nástrahy okolo přístavní zdi k ničemu nevede. Musím vymyslet nějakou změnu. Místo jigové hlavičky přivážu na konec vlasce obyčejný háček s očkem a na něj napíchnu smačka. Třígramový brok připevním na vlasec asi 30 cm od něho. Nahodím podél zdi a jasně cítím, jak zátěž klepne o dno. Současně se i mírně prověsí vlasec. Lehce trhnu prutem. Zátěž na dně poskočí směrem vzhůru. Smaček s maličkým zpožděním následuje. Na napnutém vlasci nechám zátěž zase klesnout na dno, zatímco nástraha stále ještě pomalu klesá. Ovšem na dno nedosedne. Bleskem ji popadne pěkná ostroretka. Ano, i tyto ryby mají zájem…

Kopýtko

Jde o nástrahu, která představuje rybku, jejíž ocásek s velkou ploškou se silně vlní. Funguje po celý rok, ale já jí důvěřuji především v kalnějších a hlubších vodách, kde lovící ryby nástrahu dobře nevidí. Silnější vibrace jim pak dovolují nástrahu lépe zaměřit. Některé gumy tohoto druhu jsou poměrně tuhé a nepracují tak, jak by měly. Jiné jsou naopak skvělé, vlní se přímo ukázkově, ale ryby je rychle roztrhají. Je třeba najít kompromis.

Imitace různých drobných vodních živočichů, červů a žížal

Vypadají velmi realisticky a používám je opravdu hodně a rád. Zlákat na ně můžete jakoukoli rybu a je zhola jedno, zda má ozubené čelisti anebo jde o mírumilovného lína či kapra. Ryby po většinu roku žijí z toho, co jim příroda nabízí a tak když jim podstrčíte něco, co vypadá jako jejich skutečná potrava, dlouho se záběrem neotálí. Různí ráčci, larvy vodního hmyzu, gumové žížalky, pijavky a spousta dalších nástrah nabízí neskutečný prostor pro jejich využití na tekoucích i stojatých vodách a vždycky budete mít dobré vyhlídky na úspěch…

Podzim přišel dřív než bych si přál, ale s koloběhem přírody nic nesvedeme. Už pár dnů prší a voda v říčce je kalná. Ryby neberou. Jednak se hodně ochladilo, jednak se zdejší tloušti už tak snadno nespletou. Po čas sezony si mohli prohlédnout bezpočet všelijakých nástrah a žádný tloušť dvakrát stejnou chybu neudělá. Jak poznáte, že měla některá ryba negativní zkušenost s vláčenou nástrahou? Je to snadné. Když nahodíte poblíž ryby, kterou vidíte, svou nástrahu, ona se za ní pustí a pak náhle poplašeně prchá, evidentně tu zkušenost má. Voda už je čistá a tak jdu zkoušet štěstí. Během dopoledne jsem kromě dvou malých tloušťů, podměrečné štičky a celkem pěkného okouna o nic kloudného nezavadil. Měl jsem ale poměrně dost záběrů, které jsem neproměnil! Jedna ryba byla asi dost velká, soudě podle silného zavalení pod hladinou. Vyzkoušel jsem kdeco. Mám ale v záloze ještě jednu tajnou zbraň. Gumové žížalky a pijavky v různých odstínech červené, hnědé a černé barvy. Napíchnu na háček žížalku, přidám k ní brok a nahodím za velký kámen, kde jsem měl před hodinou dvě nesmělé záběry. Nechám nástrahu klesnout ke dnu, dvakrát ji zvednu za mírného zachvění a prásk! Ryba, která nástrahu popadla, to myslí smrtelně vážně. Upaluje po proudu dolů, jako by jí za ploutvemi hořelo. Z divocha se vyklubal krásný tloušť! Tloušti jsou skutečně mazané ryby, ale tento žížalce neodolal.

Voda už je čistá a tak jdu zkoušet štěstí. Během dopoledne jsem kromě dvou malých tloušťů, podměrečné štičky a celkem pěkného okouna o nic kloudného nezavadil. Měl jsem ale poměrně dost záběrů, které jsem neproměnil! Jedna ryba byla asi dost velká, soudě podle silného zavalení pod hladinou. Vyzkoušel jsem kdeco. Mám ale v záloze ještě jednu tajnou zbraň. Gumové žížalky a pijavky v různých odstínech červené, hnědé a černé barvy. Napíchnu na háček žížalku, přidám k ní brok a nahodím za velký kámen, kde jsem měl před hodinou dvě nesmělé záběry. Nechám nástrahu klesnout ke dnu, dvakrát ji zvednu za mírného zachvění a prásk! Ryba, která nástrahu popadla, to myslí smrtelně vážně. Upaluje po proudu dolů, jako by jí za ploutvemi hořelo. Z divocha se vyklubal krásný tloušť! Tloušti jsou skutečně mazané ryby, ale tento žížalce neodolal.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled