Fotografie
Branislav založil otázku Nabídka rychlé ...
předevčírem
Fotografie
Radim okomentoval Lov kaprů upros...
předevčírem
Fotografie
josefkostelecky78@gmail.com založil otázku nabídka soukrom...
předevčírem
Fotografie
Radim okomentoval Poznejte ho a u...
před 4 dny
Fotografie
Radim dal lajk úlovku od matejmarsik2@gm...
před 4 dny

Lehká přívlač na našich vodách: rotačky

strunc 10. června 2020 0 komentářů

Praxe

Text: Milan Tychler foto: autor

Zatímco běžný rybář používá i při lovu pstruhů a okounů třpytky velikosti 0 – 2, při ultralehké přívlači používáme velikost 0 – 0000, což jsou velikosti, které ani nejsou běžně v prodeji. Někteří prodejci nabízí velikost 0, speciálky i 00, ovšem menší velikosti, které používají hlavně závodní rybáři, se neshání snadno. Sám si je opatřuji u kolegů, kteří je sami vyrábí.

Rotační třpytky byly původně nástrahou na ryby, jako jsou štiky, k jejichž lovu se používají velikosti 3 – 5, ale především jsou to nástrahy pro lov pstruhů, okounů a tloušťů.

REKLAMA

Rotační třpytka

Dokonalé dráždidlo dravých ryb. Plíšek vejčitého nebo podlouhlého tvaru při tahu vodou rotuje okolo své osy tvořené pevným drátem, na jehož konci je v kroužku trojháček. Na ose třpytky je soustružené kovové tělíčko coby zátěž, popřípadě barevné korálky, jako přidané dráždidlo.

Dobré třpytky se vyznačují bezchybným chodem a křidélko se otáčí bez zadrhávání i při velmi pomalém tahu, nebo propadávání třpytky ke dnu. Základní barvy křidélek jsou stříbrná, mosazná, zlatá a černá. Následují však další vzory všemožných barev, včetně barev výrazně křiklavých. Sám nosím k vodě speciální popisovače a některé vzory si upravuji až u vody vzhledem k momentálně panujícím podmínkám…

REKLAMA

Lov okounů

Okouni bývají v čisté vodě obezřetní, ale protože jde o nenapravitelné hltavce, k záběru je přimějete snadno. Zdá se, že obvykle velmi účinná stříbrná rotačka je dnes nezajímá. Sice za ní jezdí, jemně ji oťukávají, avšak k pořádnému záběru je přimět nemohu.

Zkusím jinou barvu, avšak i k té jsou naprosto laxní. Vrátím se tedy k původní variantě a zkouším jinou velikost. Kdepak. Nic. Do nástrahy sice občas něco lehce klepne, ale to je vše.

Pak mě napadne udělat na křidélko z vnější strany několik černých a červených teček. Je jasné, že okouni při tom, jak se křidélko točí, nemohou žádné tečky vidět, ale barva nástrahy se tím změní a na pruhované loupežníky zabrala.

Hned na první nahození nástrahu něco popadne a nehodlá se jí vzdát. Maličko přidržím cívku navijáku, aby se neprotáčela, a víc se opřu do proutku. To na rybu zapůsobí. Sice neochotně, ale přece uhne stranou a nechá se pomalu táhnout na mělčinu, kde ji unavím a přivedu k podběráku.

Krásný kousek měří skoro 40 cm! Hřbetní ploutev má pořádně naježenou a za ním se v závěsu drží dvě podobné ryby, které zmizí až ve chvíli, kdy se chystám svůj úlovek podebrat. Na několik náhozů chytím ještě další tři okouny, ale ti jsou mnohem menší. Po těch dvou se slehla zem. Na jejich oklamání pár teček navíc na třpytce nestačí…

Druhy třpytek

Rotační třpytky se od sebe mohou lišit nejen velikostí a barvami, ale především svou hmotností a velikostí křidélka, které ovlivňuje chod této nástrahy.  Obecně rozeznáváme dva základní tvary listu neboli křidélka třpytky.

Je to oválný tvar připomínající vejce a pak tvar protáhlejší, označovaný také jako vrbový list. Je celkem pochopitelné, že oválný, robustnější tvar bude klást větší odpor než tvar protáhlejší, což tyto nástrahy předurčuje k jejich použití.

Oválný tvar křidélka je vhodný k lovu ve stojatých, popřípadě v pomalu tekoucích vodách, protože k roztočení tohoto tvaru stačí jen pomalé tažení. Čím rychleji tuto třpytku potáhnete, popřípadě v čím rychleji tekoucím proudu budete s touto nástrahou lovit, tím rychleji se bude křidélko točit. Naproti tomu podlouhlý tvar vrbového listu klade jen malý odpor, proto se používá k lovu v proudných vodách.

S touto nástrahou je samozřejmě možné lovit i v klidných vodách, avšak musí se tahat mnohem rychleji než nástrahy s oválnějším listem, aby se dalo křidélko do pohybu.

Je těžké říci, co rybám na této nástraze imponuje. Spíše než nějakou rybku připomíná při pohybu ve vodě nějaký letící hmyz. Možná je dráždí jen vrnivé vibrace, mihotající se barva, nebo odlesky, které třpytky za slunečného počasí vytváří. Ale i velmi tmavá nástraha dokáže za určitých podmínek divy…

Lov pstruhů

Slunečné a úmorně horké počasí, nízká čistá voda, to věru není ideální počasí pro lov pstruhů. Nicméně zkusit se to musí. Jsem rád, že stojím v řece, která je i v tuhle dobu chladná a tak je celkem snesitelně. Prohazuji každý vhodný kout, tišiny i proudy, ale pstruzi jsou apatičtí. Měním třpytky, zkouším barvy a pořád nic.

V čisté vodě vidím třpytku v podstatě po celou dobu, po kterou ji vedu vodou. Po dvouhodinové dřině mi za nástrahou vystartuje menší duhák, kterého se mi podaří zaseknout i zdolat.

První vlaštovka! Jenže pak zase dlouhou dobu nic. Až v trochu hlubší vodě zase zahlédnu rybu pronásledující nástrahu, ale kousek od ní se odvrátí a zmizí v proudu. Stříbrnou, i když matnou nástrahu vyměním za úplně černou. Je to obrat o sto procent a doufám v lepší lov. Vedu ji přes tišinu do proudu, kde před chvílí zmizela ryba. Zase vyjede a třpytku chvíli sleduje. Už chybělo jen tak málo!

Ještě jeden pokus

Stejná černá třpytka, ale se žlutými tečkami. Vedu hod stejně jako ten předešlý. Když ryba v proudu nástrahu popadne, nemohu tomu ani uvěřit. Následuje krásný boj a zdolávám jednu z nejpěknějších ryb této sezony…

Při ultralehké přívlači se používají hodně malé třpytky, jak jsem už konstatoval, čímž se otvírá další pole pro jejich působnost. O tuhle drobnou nástrahu se totiž nezajímají jen dravci a tloušti, ale velmi často na ně zaútočí i jiné ryby…

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled