Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 19 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 19 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 19 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 19 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 19 hod

Mikronymfy (3): Jakou zvolit hlavičku a jaký háček?

strunc 18. srpna 2020 0 komentářů

Poznávání

Sladit gumovou nástrahu a správný jigový háček bývá nelehký úkol. Pokud se pustíme do chytání s opravdu miniaturními nástrahami, měli bychom si pořídit kromě klasických jigovek také tungstenové hlavičky.

Text: Ivo Novák, foto: autor

Ryby je mají rády, jsou důležitou složkou jejich přirozené potravy. O jaký konkrétní druh jde, nedokážu posoudit. Přiklonil bych se k vývojovému stadiu larvy vážky. S trochou fantazie může napodobovat i nymfu jepice. Nabídka barev je pestrá a tak není problém přizpůsobit barvu nástrahy podmínkám na dané lokalitě.

REKLAMA

Způsob nastražení

Jde o malou nástrahu a k té samozřejmě patří i úměrně veliký háček a zátěž. Vše se dá vyřešit pomocí muškařských bezprotihrotových háčků a wolframových kuliček. Jako vhodnější varianta se mi zdá použití jigových háčků, které při vedení chodí vodou hrotem vzhůru a wolframových kuliček s výřezem (kulička se lépe navléká a dobře fixuje nití u ohybu ramínka s očkem).

Hlavička

Stříbrné a zlaté se považují za klasické barvy. Účinnost nástrahy zvyšují však i další barvy, kupříkladu oranžová, fialová, růžová, krémová, signální zelená, černá, bílá, barva mosazi. Barvu nástrahy a kuličky je třeba sladit podle podmínek lovu. Záleží na zabarvení vody, sluneční aktivitě, hloubce a také na tom, jakou rybu chceme ulovit především.

REKLAMA

Druhou variantou je nastražení nymfy na samotný nymfový háček. V tomto případě zátěž určuje síla použitého drátu háčku. Lze použít i háčky na suché mušky, které jsou z velice tenkého drátu a nástraha pak pracuje ladněji a pomaleji. Tento způsob je vhodnější při použití na stojatých vodách před koncem sezony, kdy je voda chladnější a ryby jsou pomalejší.

Před nástrahu s háčkem pak stačí jen v patřičné vzdálenosti připevnit olověný brok. Velikost volíme takovou, abychom dokázali nástrahu nahodit do patřičné vzdálenosti. Čím menší brok, tím méně rušivých elementů.

Pokud ale chytáme v proudném úseku a potřebujeme nástrahu dostat ke dnu, většímu broku se nevyhneme. Nástraha se dá nabízet i nade dnem, pokud použijeme na háčku nadnášecí plovoucí prvek. Když ryby vyhledávají nástrahu ve vodním sloupci nebo u hladiny, stačí použít sbirulino a nymfu na samotném háčku bez zátěže, popřípadě jen s jemnou zátěží použít právě tam, kde je to třeba. Samozřejmě lze chytat i technikou, kterou znají rybáři lovící na smačky jako drop shot.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled