Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
před 2 hod
Fotografie
kolnikradovan8@gmail.com založil otázku Legitimní nabíd...
před 8 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
před 24 hod

Mikroplastů může být v oceánu dvakrát víc, než byl původní odhad

strunc 26. května 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: David Štrunc, foto: repro ahlstrom-munksjo.com/

Tým vědců z laboratoře Plymouth Marine slovil pomocí speciálních sítí pobřežní vody Velké Británie a USA. Místo klasických sítí, které se k tomuto účelu používají (velikost ok 333 mikronů), použili jemnější síťovinu s oky pouhých 100 mikronů.

Výsledek vědce šokoval. Díky menším okům bylo možné zachytit i tenčí a kratší úlomky plastů. Z výsledků je patrné, že znečištění moře mikroplasty je pravděpodobně 2,5krát větší, než se původně myslelo. Plasů bylo naloveno dokonce desetkrát víc než do sítě s oky o velikosti 500 mikrometrů!

REKLAMA

Mikroplasty ve vodě vznikají omíláním plastových odpadků o skály, dno i třením jedna o druhou. Postupně se z nich odloupávají drobné kousíčky, kterých je dnes plné moře.

Víc plastů než zooplanktonu

Profesorka Pennie Lindequeová, která studii vedla, uvedla, že tým se zaměřil na pobřežní vody, kde mají mikroplastiky největší dopad na mořský život. Výsledky naznačují, že koncentrace mikroplastů mohou být v současné době značně podceňovány.

REKLAMA

Studie odhalila, že koncentrace může být více než 3700 mikroplastů na metr krychlový. Lindequeová uvedla, že množství mikroplstů bylo vyšší než množství zooplanktonu. To může způsobit velmi vážné problémy živočichům, kteří se zooplanktonem živí.

Zpráva byla zveřejněna začátkem tohoto měsíce v časopise Environmental Pollution.

Předchozí studie zjistily, že mikroplasty mají vliv na plodnost a růst měkkýšů, planktonu a ryb. Existuje dokonce riziko pro lidské zdraví, protože plasty vstupují do potravinového řetězce a téměř miliarda lidí po celém světě konzumuje mořské plody jako svůj primární zdroj bílkovin.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled