Vědci použili u pobřeží Velké Británie a Spojených států jemnější sítě než obvykle. Šokovalo je, kolik plastového odpadu nalovili. Vypadá to, že znečištění mikroplasty může být oproti původním odhadům až dvojnásobné,

Text: David Štrunc, foto: repro ahlstrom-munksjo.com/

Tým vědců z laboratoře Plymouth Marine slovil pomocí speciálních sítí pobřežní vody Velké Británie a USA. Místo klasických sítí, které se k tomuto účelu používají (velikost ok 333 mikronů), použili jemnější síťovinu s oky pouhých 100 mikronů.

Výsledek vědce šokoval. Díky menším okům bylo možné zachytit i tenčí a kratší úlomky plastů. Z výsledků je patrné, že znečištění moře mikroplasty je pravděpodobně 2,5krát větší, než se původně myslelo. Plasů bylo naloveno dokonce desetkrát víc než do sítě s oky o velikosti 500 mikrometrů!

Mikroplasty ve vodě vznikají omíláním plastových odpadků o skály, dno i třením jedna o druhou. Postupně se z nich odloupávají drobné kousíčky, kterých je dnes plné moře.

Víc plastů než zooplanktonu

Profesorka Pennie Lindequeová, která studii vedla, uvedla, že tým se zaměřil na pobřežní vody, kde mají mikroplastiky největší dopad na mořský život. Výsledky naznačují, že koncentrace mikroplastů mohou být v současné době značně podceňovány.

Studie odhalila, že koncentrace může být více než 3700 mikroplastů na metr krychlový. Lindequeová uvedla, že množství mikroplstů bylo vyšší než množství zooplanktonu. To může způsobit velmi vážné problémy živočichům, kteří se zooplanktonem živí.

Zpráva byla zveřejněna začátkem tohoto měsíce v časopise Environmental Pollution.

Předchozí studie zjistily, že mikroplasty mají vliv na plodnost a růst měkkýšů, planktonu a ryb. Existuje dokonce riziko pro lidské zdraví, protože plasty vstupují do potravinového řetězce a téměř miliarda lidí po celém světě konzumuje mořské plody jako svůj primární zdroj bílkovin.