Stát chce finančně pomoci tuzemskému rybářství tak, aby celková produkce ryb v Česku do roku 2030 stoupla ze současných zhruba 20 tisíc tun ročně. Podle odhadů Ministerstva zemědělství by mohlo jít o nárůst o 0,4 až dvě procenta, hlavně díky budování nových kapacit.

text: Marek Kožušník

Rybářům, kteří chovají ryby v rybnících, naopak hrozí pokles produkce kvůli nedostatku vody. Uvádí to Ministerstvo zemědělství v národním strategickém plánu pro akvakulturu do roku 2030, který v těchto dnech projednává vláda.

Evropské peníze

Z evropského rybářského fondu může Česká republika získat prostřednictvím operačního programu Rybářství mezi lety 2021 a 2027 zhruba 30 milionů eur, tedy kolem 780 milionů Kč. Z národního spolufinancování pak půjde kolem 330 milionů Kč, celkem by tedy rybáři a rybníkáři mohli získat kolem 1,1 miliardy Kč.

V předchozím operačním programu bylo také 1,1 miliardy Kč, český stát v něm přispěl sumou 245 milionů Kč. Loni v srpnu z něj bylo proplaceno 465 milionů Kč, rozhodnutí o poskytnutí dotace bylo u 890 milionů Kč.

Co tíží rybáře a rybníkáře?

„Hlavními problémy, s nimiž se potýká rybářství v ČR, jsou sucho, škody působené škůdci (kormorán, vydra, volavka, bobr a další), zabahnění rybníků, vysoká závislost domácí produkce na tradičních formách hospodaření nebo vysoká závislost na exportu ryb,“ uvádí ministerstvo zemědělství.

Chybějí pracovníci

V České republice je podle národního strategického plánu pro akvakulturu do roku 2030 více než 24 tisíc rybníků a malých vodních nádrží o celkové ploše zhruba 53 tisíc hektarů. Většina rybníků se používá pro produkci ryb. Existuje přes 70 významnějších producentů, počet pracovníků v sektoru ale setrvale klesá, nyní se pohybuje kolem 1500 osob

Kolik sníme ryb?

Spotřeba ryb je podle ministerstva v České republice velmi nízká, zhruba 5,5 kilogramu na osobu a rok, z toho 1,3 kg sladkovodních.

rybáři
foto: Zdeněk Drahokoupil

V EU je spotřeba vyšší, zhruba 25 kilogramů na osobu a rok, světový průměr pak činí zhruba 20 kilogramů. V ČR se většina ryb sní na konci roku, kdy je smažený kapr s bramborovým salátem stále typickým štědrovečerním chodem velké části českých rodin. Další významné zvýšení spotřeby je na Velikonoce.

Výhledy do budoucna

Stát doufá, že se v roce 2030 zvýší produkce dalších druhů ryb, zejména dravých. Současná produkce z tradiční akvakultury by se pak měla udržet minimálně na současné úrovni.

Podle realistické predikce ale očekává pokles produkce ryb v rybnících, naopak díky novým projektům v chovu lososovitých ryb doufá v mírné zvýšení produkce těchto druhů ryb. Prostor pro další růst produkce je u nás podle státu značný hlavně kvůli nízké spotřebě.