Na Rožmitálském potoce v okrese Český Krumlov byl minulý týden prokázán výskyt račího moru. Jihočeský územní svaz ČRS proto důrazně upozorňuje na zákaz přenášení raků z místa jejich výskytu. Rakovi již není pomoci a dojde pouze k rozšíření nákazy do další oblasti. Jihočeští rybáři o události informují na svých stránkách.

text: Marek Kožušník

Račí mor je plísňové onemocnění, které způsobuje u našich původních druhů raků (rak říční a rak kamenáč) obrovské ztráty. Často i zánik celé populace v dané oblasti.

„Místní rybáři nás okamžitě kontaktovali a společně s veterináři jsme na místě potvrdili úhyn raků říčních, následně jsme zajistili zbytky mrtvých kusů pro analýzu. Prošli jsme přibližně sto metrů potoka a na přibližně pětadvaceti metrech toku jsme objevili asi deset uhynulých či umírajících raků,“ vysvětluje pro iDnes.cz zoolog Tomáš Bodnár z jihočeské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Současný nález je na jihu Čech první po několika letech, kdy se žádné z podezření na nemoc nepodařilo prokázat.

„Je ale nutné zdůraznit, že za posledních třicet let se ročně v celé republice potvrdí až tři takové případy. Letos už se objevilo podezření na Jindřichohradecku, nicméně analýzy žádnou nemoc neodhalily,“ říká pro iDnes.cz děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Pavel Kozák, který se na raky specializuje.

Rožmitálský potok
Rožmitálský potok. Foto: Wikimedia Commons

Zamořenou oblastí nákazy račího moru byl stanoven vodní tok Rožmitálského potoka v úseku od mostu přes potok mezi obcemi Rožmitál na Šumavě a Hněvanovem GPS 48°41’34.516″N, 14°23’46.447″E až do místa soutoku s Vltavou u obce Čeřín GPS 48°42’6.846″N, 14°21’13.564″E.

„Upozorňujeme rybáře, kteří se pohybují v dotčené oblasti nebo loví ryby na Vltavě 27 v okolí Nahořan, aby dodržovali následující opatření, která pomohou zastavit šíření této velmi nebezpečné nákazy pro naše původní druhy raků do dalších oblastí,“ píše se na webu JčÚS ČRS.

Opatření proti šíření račího moru:

  • Zákaz přemísťování ryb a ostatních živočichů z této oblasti za účelem jejich vypouštění do jiných lokalit
  • Provedení mechanické očisty a dezinfekce pomůcek použitých při rybolovu.
  • Důkladné vysušení podběráků a holínek (zejména filcová podrážka udrží dlouhou dobu vhodné prostředí pro šíření této nákazy)
  • Pokud lovíte na revíru Vltava 27 nad Větřním – nepřejíždějte na jiný revír a důkladně vysušte použité vybavení