Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
před 4 dny
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
před 4 dny

Naučte se muškařit! (3) Naviják, brodící kalhoty a krabičky

strunc 31. března 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Jan Stluka, foto: autor  

Naviják je ve své podstatě je to pouhý nosič šňůry. Existují dva základní typy – s širokou, nebo naopak úzkou cívkou.

Pokud hodnotíte stejnou cenovou kategorii, úzké typy mají skoro vždy poloviční hmotnost a jednodušší brzdový systém. Za jejich jedinou nevýhodu lze považovat fakt, že jsou náchylnější k většímu vytlačování paměti do vámi navinutého favorita. Nutno podotknout, že při chytání na řece si toho ani nevšimnete, na jezeře už je to o ždibec horší. Náhradní cívky první rok určitě neřešte, budete mít dost jiných starostí, než přehazovat plavoucí a potápivé varianty. Dále budeme potřebovat holiny, brýle a pár maličkostí.

REKLAMA

Ideální délka brodících bot je k prsům. Čtyři největší skupiny, děleno podle materiálu výroby, jsou gumové, taslanové, neoprenové a membránové.

Guma x taslan jsou nejlevnější, nicméně populární a osvědčené. Za jejich největší přednost kromě ceny lze považovat vysokou životnost, snadnou údržbu a poměrně vysoký komfort při samotném nošení. Vyzkoušel jsem oba druhy. U obou najdete zápory i klady. Střih, kapsy i vyztužení u tzv. šusťáků mi sedělo přece jen více než černá zapáchající guma bez invence. Koupí jakýchkoliv kalhot z této skupiny každopádně nic nezkazíte.

REKLAMA

Neoprenové oděvy do vody? S nimi mám špatné zkušenosti. Vzpomínám na jedno ligové klání. Šest závodníků se před závodem řadilo před svými sektory. Oblečeni byli ve své době jistě oblíbenými zázraky s termoizolačními vlastnostmi, v tomto rudlu jsem byl i já. Společným rysem nás všech bez rozdílu výkonu byly rozlepené rozkroky, tedy švy kalhot. Pokud pominu nízkou, lépe řečenou žádnou životnost, dalším pomyslným minusem je omezená možnost nošení. Léto v těchto oteplovačkách připomíná očistec. Jestli ale chcete, klidně si je kupte. Varováni jste byli.

Oděvy s membránou mají tři nej… 1) Největší komfort při nošení. 2) Nejmenší skladovací rozměry. 3) Nejdelší dobu použitelnosti.       

Filc na podrážkách má za úkol ochránit vás před častou a nechtěnou koupelí a ne vás odrazovat od koupě. Obavy z odlepení či zničení chůzí těchto protiskluzových zázraků jsou liché, obvykle je ve vás živí rádoby odborníci, kteří dost často mluví o věcech, které nikdy nevyzkoušeli a neměli. Většinu bot roztrháte nebo unosíte dříve, než se podrážky odlepí.

Polarizační brýle neslouží jen k ochraně vašeho zraku ve chvíli, kdy nástraha změní z povětrnostních nebo jiných vlivů trajektorii letu. Umožňují poodhalit závoj z vlnění a lesků, pod nímž se schovají ryby. Pohodlné a hlavně bezpečné brození si bez nich nedovedu představit. Zásadní je barva skel a ne obrouček, nezáleží ani na jejich tvaru. Sytě černá vás bude omezovat při zatažené obloze i při večerních nebo brzkých ranních lovech. Hnědá, žlutá, oranžová, popřípadě šedivá tyto nedostatky nemá.

Vesta je spíše dobrým pomocníkem než nutností. U většiny výrobců platí, že čím víc zaplatím, tím víc dostanu. Většinu času budete alespoň částečně stát ve vodě, takže délka pod zadek není pro vás.

Krabice s výstelkou vám ochrání kvalitu i kvantitu uložených mušek. Magnetovky i jiné typy se taky dají použít, ale s vyšší ztrátovostí téměř při každém otevření (v proudu nic neseberete, na rozdíl od pohodlí břehu). Velikost krabičky uzpůsobte rozměrům kapes vesty nebo tašky.

Průměry návazců a jejich výrobu probereme podrobně příště.

Silnou trojku, tedy prut, naviják a šňůru před prvním hodem musí doplnit ještě dvojice menších, přesto téměř nenahraditelných pomocníků.

Podklad (backing) neslouží jen k vyplnění místa na cívce, ale také ochraňuje vlastnosti návinu – tedy zamezuje kroucení a praskání. Další funkcí je spojení vás a ryby po ujetí 27 metrů, což je standardní délka téměř u všech výrobců. V případě, že neseženete originál, použijte dvacet metrů pletenky s nosností kolem deseti kilogramů.

Spojkou vytvoříte na koncích šňůry očka, která budete stále používat. Podrobný postup vidíte na fotkách.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled