Protože říjnové Rybářství rozpoutává debatu o tom, jestli by bylo vhodné zavést nejvyšší lovnou míru, rozhodl jsem se přispět do mlýnice názorů tím vlastním.

Text: David Štrunc, foto: pixabay

Posledních několik let zuří mezi rybáři skoro až válka. Jedni jsou zapřísáhlí kapraři a nejraději by tuto rybu chránili celoročně v jakékoli velikosti, jiní naopak K70 nechápou a nechtějí. Měla by se horní míra zavést u všech druhů ryb?

Pravdou je, že K70 existuje pouze díky a zájmu rybářů, kteří chtějí lovit trofejní ryby. Velký kapr nadělá ve vodě spoustu nepořádku, mnoho sežere a může mít vliv na ostatní rybí společenstva. Sami si vzpomeňte na chvíle, kdy začnou brát kapři. Ostatní druhy se často stáhnou do ústraní.

Má smysl zavádět horní míru i u jiných druhů ryb? Myslím, že bychom se měli bavit pouze o úzké skupině ryb, můžeme pominout běžné druhy a zaměřit se na ryby lososovité a dravce.

Z lososovitých ryb máme v České republice jen dva původní druhy. Pstruha obecného a lipana podhorního. Vzhledem k tomu, jak nám pstruhové revíry v posledních letech vysychají, jsou pod neustálým tlakem rybožravých predátorů, občas je nějaká chemikálie vytráví a kdo ví co ještě, byl bych pro tyto druhy celoročně hájit. Pokud si domů chceme odnést rybu, můžeme si odnést pstruha duhového nebo sivena, který se dnes vysazují téměř do všech revírů.

Pstruh duhový

U dravců už je problematika složitější. Pravda je, že velké ryby mají obrovský generační potenciál. A jedna metrová štika, která se na jaře vytře, je srovnatelná s několika menšími.

Horní míra má smysl

Myslím, že by zavedení horní míry u dravců mělo smysl, ale muselo by se dodržet několik pravidel.

Rozhodně není možné tyto míry prosazovat na hlubokých přehradách. Představte si, že ulovíte velkého candáta z patnácti metrů, ten se vám na hladině nafoukne a co teď? Podle Řádu byste měli tuto krásnou rybu pustit, ale vy víte, že nepřežije.

Na revírech, kde se tato míra zavede, je třeba zakázat lov na živou rybku a stanovit minimální velikost vláčecích nástrah. Ano, i při přívlači se stane, že má ryba háček v žábrech nebo v jícnu. Je to však méně běžné než při lovu na rybičku.

Candát

Je potřeba, aby se všichni k rybám chovali šetrně a případné prohřešky je nutné trestat, jinak ryba v revíru dlouho nevydrží.

Závěrem bych řekl, že zavedení horní míry u dravců má určitě větší smysl než u kapra, ale nemělo by se jednat o celoplošné nařízení a rybí obsádka by měla být pravidelně kontrolována, aby rybáři mohli na změny rybích společenstev reagovat ihned.

Co myslíte vy?

Napsat komentář