Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 9 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 9 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 9 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 9 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 9 hod

Noční lov dravců

strunc 1. července 2020 0 komentářů

Poznávání

Horké letní dny nebývají zrovna ideální k lovu ryb. Ať už je to dané teplotou vody, množstvím rekreantů u vody nebo jinými faktory, skutečností zůstává, že s příchodem večera a noci jsou ryby aktivnější. A to je ten správný čas i na oklamání dravců v letních měsících.

Text: Stanislav Mikáč, foto: autor

S příchodem tmy nastává u vody klid a hejna malých rybiček se stahují k hladině a blíž k břehům, což samozřejmě vždy upoutá pozornost nočních dravců, sumců a překvapením není ani úlovek štiky, okouna, bolena nebo jelce. Začínající vláčkaři chytají hlavně přes den nebo navečer a s příchodem tmy svoje náčiní zabalí. Někdy hlavně proto, že jsou přes den neúspěšní. Dělají však velkou chybu, protože s příchodem tmy v létě začíná voda ožívat. Noční lov je vzrušující záležitost a adrenalin stoupá nejen po záseku ryby a jejím zdolávání, ale i při sebemenším zašustění v křoví. Jednou jsem měl srdce až v kalhotách, když dva metry ode mě z houští vyšel srnec. To jsem vedl nástrahu takřka ukázkově, ruce se mi třásly jako osika.

REKLAMA

Důležitá je znalost terénu. Předejdeme tím různým nepříjemnostem. Nepříjemným náhodám, zamotání nástrah po nejbližších křovinách, nešťastným pádům. Proto je důležité, abychom poznali terén, na kterém se chystáme lovit.

Lepší možnost je ve tmě lovit z člunu, tím nám odpadne nepříjemné prodírání přes pobřežní porosty. Skvělá místa pro noční lov jsou mírně osvětlená, například u budov. U nás na Slovensku je výhoda, že řeka Váh protéká přímo přes město, takže jsou tu úseky, kde se odráží světlo i na pobřežní porosty a to mi k orientaci u vody postačuje. Je také důležité dodržovat Rybářský řád a být osvětlený. Někdy bývá problém osvětlit místo, na kterém chce člověk lovit, aby světlo nezpozorovaly ryby. Ale dá se to vyřešit nějakou svíčkou nebo malým osvětlením co nejdále od vody. Při zabrodění mám na hlavě čelovku otočenou naopak a svítím tak za sebe, ne před sebe do vody, takže to ryby neplaší a rybářská stráž může být rovněž spokojená.

REKLAMA

Ideální místa

Nejlepší místa najdeme tam, kde je voda dostatečně okysličená, protože právě tam ryby hledají útočiště před přehřátou vodou, kde je málo kyslíku. Velmi úspěšné jsou i mělčí úseky řek a někdy je člověk až překvapený, jak velkou rybu vytáhne z 30cm hloubky.

Hodně rybářů polemizuje o tom, zda lovit při úplňku měsíce. Někdo tvrdí, že tehdy ryby neberou, jiný s ním nesouhlasí a má opačný názor. Já se toho nedržím a snažím se jít k vodě vždy, když mám trochu volna a na měsíc až tak nedám. I když při úplňku je alespoň více světla. Daleko víc mě zajímá stav vody. Když je hladina ustálená nebo mírně stoupá, můžu jít takřka najisto a vím, že ryby budou v pohybu a aktivní.

Úspěšné hodiny

Kdy budou brát? Na každém revíru to je určitě jiné. Někdy jsem byl úspěšný od 22 hodin do půlnoci, jindy v jiných hodinách. Každopádně platí, že když v jeden den braly v danou hodinu, tak jsem si byl jistý i druhý den v ten samý čas. Byly i dny úplně bez záběru, ale i o tom je rybařina. Vždyť to dobře víte…

Když plánuji noční lov, jsem u vody již před setměním a snažím se zachytit rabování bolenů, kteří jsou aktivní hlavně před setměním. S příchodem tmy lov bolenů ustává, i když určitě i za tmy můžeme tohoto dravce ulovit. Přesvědčil mě o tom kamarád, když už za tmy ulovil na gumu kapitální úlovek bolena v délce 99 cm. S příchodem tmy můžeme ulovit i štiku, směle mohu potvrdit, že tento dravec loví i ve tmě. Určitě nebyla náhoda, když jsem za jednu noc ve tmě ulovil sedm štik.

Sice to byly menší kousky, ale na mou nástrahu zaútočily v úplné tmě a metr od břehu. Přesně tam se stahují v noci i malé rybky. Někdy můžete zažít úchvatné divadlo, když do takového hejna začnou najíždět candáti. Několikrát jsem takový nájezd, který trvá nejdéle 10 minut, zažil a možnost ulovit si v tomto místě candáta je téměř stoprocentní. Také jsem slyšel názory, že v noci neberou ani okouni. Mohu říci, že moc neberou ani mně. Menší pruhované loupežníky jsem z hejna ulovil do setmění, pak ale párkrát na poměrně veliké nástrahy (přes 12 cm) – v úplné tmě.  

Když jsme u nástrah… V noci jsou podle mě nejúčinnější wobblery. Používám hlavně plovací typy v délce okolo 10 cm a výš. Snažím se je přitahovat asi půl metru pod hladinou, kam za rybičkami vyrážejí dravci. Co se týče barev wobblerů, používám spíše klasické přírodní – v barvě rybiček, které se v daném úseku nacházejí. Podstatné je, aby měly kvalitní chod, takže využívám nabídky tradičních výrobců.

Výbornou nástrahou na noční lov bývá i plandavka, která nám při dopadu na hladinu udělá krásný mlaskavý zvuk, který velmi dobře dráždí i sumce. V jednom období jsem na 10 cm dlouhou plandavku úspěšně lovil i candáty a tehdy byla dokonce úspěšná i trojka rotačka.

Dobrou nástrahou bývají i gumy, které však nezatěžujeme takovou gramáží, jako v chladných měsících, když se ryby zdržují spíše u dna. Gumy musíme za tmy vláčet u hladiny nebo ve sloupci a na to nám úplně postačí jigové hlavy do 5 gramů – záleží na hloubce vody.

Lov přívlačí v noci je určitě velmi efektivní, hlavně když v letních úsecích přes den nemáme ani záběr a voda se zdá být bez života. Zkuste však vyjít k vodě v noci a uvidíte!

Přeji mnoho úspěchů!                         

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled