Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
před 4 dny
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
před 4 dny

OBRAZEM: Egypt ― rybářský ráj

strunc 26. srpna 2019 0 komentářů

Zahraničí

Text: Petr Piskač, foto: autor

Dnes je Hurghada největší prázdninové letovisko v Egyptě. Po celý rok si zde můžete užít jasné slunce, teplé moře a nádherné rybaření. Díky nízké vlhkosti a stálému vánku od moře jsou vysoké teploty vzduchu a polední horka snesitelné a podnebí se tak stává příjemným téměř pro každého.

Hurghada nabízí v místních agenturách také rybaření (Fishing big game). Dejte si pozor při výběru a vždy si předem ověřte, kolik lidí s vámi vypluje. Nechte si v katalogu ukázat konkrétní loď, na které se hodláte vydat za rudomořským rybářským dobrodružstvím.

REKLAMA

Často se totiž stává, že po zakoupení výletu nikdo o ničem neví a záhy jste jen jedním účastníkem v mnohačetné skupině na akci, která nemá s rybařinou nic společného. Přinejlepším s takovou rybařinou, kterou jste si představovali. O to víc budete zklamaní.

Nepopsatelná krása

Obrovské množství ryb… Útesy a podmořské hory pokryté pestrobarevnými korály a mořskými živočichy… To je naprosto nepopsatelná krása, kterou musíte vidět. Rybaření v Egyptě je zážitek, na který budete vzpomínat po celý život. Barakudy, velcí pyskouni, perutýni, rejnoci, lulanky a tisíce dalších nádherných ryb a dalších živočichů střeží nejen tyto čarovně krásné útesy, ale i na dně potopené a korály ozdobené vraky lodí.

REKLAMA

Do Egypta se vracím za rybařením již několik let a mohu potvrdit, že málokterá mořská lokalita se vyrovná právě Rudému moři. Již předem jsem si u cestovní kanceláře ověřil, zda je možné v prostorách patřící hotelu rybařit, jako to ostatně dělám vždy, když do Egypta odjíždím.

V naší cestovní kanceláři mi bylo sděleno, že v areálu je rybaření zakázáno, takže jsem navštívil přímo webové stránky hotelu a zjistil, že rybaření možné je – z místního mola. A co víc! Přímo v areálu pár metrů od moře je i půjčovna prutů, ale doporučuji si přibalit vlastní.

Půjčované pruty jsou totiž robustní, krátké a jsou vhodné spíše na trolling a ne k pobřežnímu rybolovu. A půjčovné? To vás nezruinuje, přijde vás tak asi na pět amerických dolarů na hodinu, což není ani stovka.

Ruské běsnění

Po příletu jsem zamířil rovnou k molu. Hurá! Už z dálky jsem tam viděl lovit několik rybářů. Chytali dost podivným způsobem. Když jsem je zvídavě oslovil, pochopil jsem. Tito zlatem ověšení a vodkou posílení borci nechytají, ale živočichy plundrují!

Při pohledu na malý pětilitrový kanystr, do půlky zaplněný jakousi zkaženou vodou, v níž právě v mukách  zmírali nalovení chňapalové, se mi udělalo zle. Hned jsem věděl, že jde o ruské běsnění. Raději jsem rychle zmizel.

Jdeme na to!

Na hladině, asi dvacet metrů od nás, zalovila krásná jehlice krokodýlí. Měla něco přes metr. Opodál pak zaútočilo něco většího, cípalové vzduchem jen létali. Rychle jsme si s dcerkou sestavili nádobíčko.

Byl jsem trochu pomalejší a než jsem si připravil vše potřebné na lov jehlic, Kristýna už měla na kontě dva krásné chňapaly a jednoho ještěrkohlavce proměnlivého, kteří po vyfocení putovali zpět do svého rudomořského království. Jako ostatně všechny rybičky, které jsme nachytali.

No, zase všechny ne, na nástrahu jsem si vždy nachytal malé všudypřítomné jehlice rudomořské, které jsem používal na chytání velkých jehlic krokodýlích, barakud a pyskounů. A také se mi podařilo ulovit lulanku, která je opravdu hodně opatrná a tak plachá, že jsem zatím ještě neviděl, že by ji někdo chytil.

Abych se vrátil na začátek… Když jsem nalovil několik jehliček, ihned jsem je nafiletoval a maso uložil do chlazené nádobky. Po několikaleté zkušenosti s jehlicemi vím, že nejlepší volba je opravdu jemný feeder, slabý vlasec, jemný kevlarový návazec a streamerový háček. Asi takový, se kterým chodím na naše pstruhy. Celou montáž zatěžkám jen malým mikroolůvkem.


Vzdušné kreace jehlice

Ruští kolegové po mě nechápavě koukali, co to tam tak dlouho tvořím a vyvádím. Jen do chvíle, kdy jsem hned po prvním náhozu asi třicet metrů od břehu po velmi razantním záběru zapřáhl krásnou jehlici.

Po záseku začal tanec takřka nad vodou a po celé zdolávání této opravdu bojovné ryby nebyla nouze o nádherné vzdušné kreace. Když jsem rybu zdolal a pak znovu pustil do moře, Rusové koukali ještě udiveněji. Asi mě měli za chudého duchem.

Když se ale tento rituál opakoval ještě několikrát, zvykli si a přestali si mě všímat. Pohodu přerušil jen velký zápas nádherného velkého chňapala, kterého dcerka zdolávala. Odložil jsem svůj prut a běžel, abych vše zdokumentoval.

Zážitek zážitků!

A vtom se to stalo! Když se Kristýnka pokoušela chňapala opatrně vylovit, zpoza mola vyrazilo nějaké torpédo a doslova jí rybu z ruky vyrvalo! To byla akce! Byl jsem natolik udivený, že jsem za vyděšeného křiku potomka útok nestačil zdokumentovat. Byl to ale zážitek zážitků, nic podobného jsem ještě nikdy neviděl.

Během našeho pobytu přicházelo jedno příjemné rybí překvapení za druhým. Nachytali jsme barakudy, pyskouny a další druhy ryb. Některé rybky jsem ani nedokázal identifikovat.

Až se ocitnete v Egyptě, rybářské náčiní si rozhodně přibalte do kufru. Stačí úplně malé. Neprohloupíte, zabavíte se a domů si přivezete plno krásných fotografií.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled