Fotografie
Jaroslav okomentoval Obrazem: Vysaze...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Na severu Čech ...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Candáti jdou do...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Zahájení pstruh...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
včera

OBRAZEM: Všechno, co jste chtěli vědět o moři a báli jste se zeptat (5) – Medúzy aneb Tiché zvony moře

strunc 12. února 2020 0 komentářů

Zahraničí

Text: Mirek Brát, foto: autor

Rozzlobená bohyně se pomstila a s její krásou si pohrála tak, že by záviděl i filmový hororový stylista. Proměnu krásky ve zrůdu završily vlasy v podobě klubka svíjejících se zmijí. Tolik klasická báje… Poznali jste? Ano, jde o medúzu.

Medúzy útočí

S medúzami patřícími do kmene žahavců se ve Středozemním a Černém moři potkáte relativně často. Pokud se jejich křehkou krásou pokocháte pohledem přes zábradlí lodi, je všechno v pořádku.

REKLAMA

Horší situace nastane, jestliže se do hejna medúz dostane plavec nechráněný například neoprenovým oblekem. Některé medúzy mají silné žahavé buňky a ty jsou lidské pokožce nebezpečné. V posledních letech se řada evropských pláží stala obětí doslova invaze těchto živočichů.

Postiženy byly zejména španělské a italské destinace. Na Pyrenejský poloostrov zaútočilo na 60 milionů medúz, na čtverečním metru pobřeží se nacházelo několik těchto žahavců a jen pracovníci Červeného kříže ošetřili po žahnutí 70 tisíc lidí. Na takovou invazi musel nutně zareagovat i farmaceutický průmysl. Izraelští vědci vyvinuli speciální krém Isdin, který je z 85 % účinný při kontaktu s deseti druhy těchto žahavců. Chemický koktejl Isdin napodobuje ochranný systém známých útesových ryb – klaunů, jež jsou před medúzami v bezpečí vzhledem k unikátním vlastnostem kůže.

REKLAMA

Velkým obloukem

Většinu nebezpečných kontaktů mají ve Středomoří na svědomí medúzy talířovky. Naštěstí nejsou všechny medúzy člověku nebezpečné a lze se tak bez rizika kochat jejich křehkou krásou.

K těmto medúzám se řadí kořenoústka plicnatá a kořenoústka hrbolatá. Pokud si však nejste jisti určením konkrétního druhu medúzy, vyhněte se kontaktu s nimi velkým obloukem – a to doslova. Žahavá, špatně postřehnutelná vlákna dosahují totiž mnohonásobné délky samotného živočicha a stávají se tak neviditelnou pastí. Výsledkem je žahnutí, bolest a někdy i natrvalo zjizvená kůže. Takovou bolestivou zkušenost při setkání s medúzami má prý na planetě každoročně na 130 milionů lidí.

Tragický triatlon 

Při masivnějším požahání vzniká i tzv. anafylaktický šok, podobný tomu, který se někdy u přecitlivělých lidí vyskytuje po píchnutí včelou, nebovosou. Opusťme v tomto okamžiku Středomoří a podívejme se do Velké Británie.

Píše se rok 2000 a na východním pobřeží Skotska se do mořských vln vrhají triatlonisté ke zdolání plavecké disciplíny „železného muže“. Panika! Pět atletů bylo požaháno medúzou a dva z nich museli být dokonce ve vážném stavu převezeni do nemocnice.

Medúza lidožrout

Na závěr mi dovolte trochu zjitřit vaši obrazotvornost a připomenout událost, jež měla svého času vzrušit celou Francii. V 80. letech minulého století se v oblasti města Bordeaux rozšířila zpráva o medúze velikosti osobního automobilu.

Obří žahavec měl pozřít dvě děti a ženu místního rybáře H. Baisella. Policie reagovala na takové neuvěřitelné prohlášení zcela uvěřitelně: Obvinila rybáře z vícenásobné vraždy. Vyšetřování však skončilo ve slepé uličce, pan Baisell výpověď nezměnil a detektor lži ukázal, že rybář mluvil pravdu… A pak si říkejte, že medúzy jsou jen krásné tiché zvony moře!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled