Fotografie
Josef přidal úlovek Kapr obecný...
před 13 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 13 hod
Fotografie
KLAPSIOVÁ založil otázku rychlá a legiti...
včera
Fotografie
Karel přidal úlovek Cejn velký...
včera
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera

OBRAZEM: Všechno, co jste chtěli vědět o moři a báli jste se zeptat (5) – Medúzy aneb Tiché zvony moře

strunc 12. února 2020 0 komentářů

Zahraničí

Text: Mirek Brát, foto: autor

Rozzlobená bohyně se pomstila a s její krásou si pohrála tak, že by záviděl i filmový hororový stylista. Proměnu krásky ve zrůdu završily vlasy v podobě klubka svíjejících se zmijí. Tolik klasická báje… Poznali jste? Ano, jde o medúzu.

Medúzy útočí

S medúzami patřícími do kmene žahavců se ve Středozemním a Černém moři potkáte relativně často. Pokud se jejich křehkou krásou pokocháte pohledem přes zábradlí lodi, je všechno v pořádku.

REKLAMA

Horší situace nastane, jestliže se do hejna medúz dostane plavec nechráněný například neoprenovým oblekem. Některé medúzy mají silné žahavé buňky a ty jsou lidské pokožce nebezpečné. V posledních letech se řada evropských pláží stala obětí doslova invaze těchto živočichů.

Postiženy byly zejména španělské a italské destinace. Na Pyrenejský poloostrov zaútočilo na 60 milionů medúz, na čtverečním metru pobřeží se nacházelo několik těchto žahavců a jen pracovníci Červeného kříže ošetřili po žahnutí 70 tisíc lidí. Na takovou invazi musel nutně zareagovat i farmaceutický průmysl. Izraelští vědci vyvinuli speciální krém Isdin, který je z 85 % účinný při kontaktu s deseti druhy těchto žahavců. Chemický koktejl Isdin napodobuje ochranný systém známých útesových ryb – klaunů, jež jsou před medúzami v bezpečí vzhledem k unikátním vlastnostem kůže.

REKLAMA

Velkým obloukem

Většinu nebezpečných kontaktů mají ve Středomoří na svědomí medúzy talířovky. Naštěstí nejsou všechny medúzy člověku nebezpečné a lze se tak bez rizika kochat jejich křehkou krásou.

K těmto medúzám se řadí kořenoústka plicnatá a kořenoústka hrbolatá. Pokud si však nejste jisti určením konkrétního druhu medúzy, vyhněte se kontaktu s nimi velkým obloukem – a to doslova. Žahavá, špatně postřehnutelná vlákna dosahují totiž mnohonásobné délky samotného živočicha a stávají se tak neviditelnou pastí. Výsledkem je žahnutí, bolest a někdy i natrvalo zjizvená kůže. Takovou bolestivou zkušenost při setkání s medúzami má prý na planetě každoročně na 130 milionů lidí.

Tragický triatlon 

Při masivnějším požahání vzniká i tzv. anafylaktický šok, podobný tomu, který se někdy u přecitlivělých lidí vyskytuje po píchnutí včelou, nebovosou. Opusťme v tomto okamžiku Středomoří a podívejme se do Velké Británie.

Píše se rok 2000 a na východním pobřeží Skotska se do mořských vln vrhají triatlonisté ke zdolání plavecké disciplíny „železného muže“. Panika! Pět atletů bylo požaháno medúzou a dva z nich museli být dokonce ve vážném stavu převezeni do nemocnice.

Medúza lidožrout

Na závěr mi dovolte trochu zjitřit vaši obrazotvornost a připomenout událost, jež měla svého času vzrušit celou Francii. V 80. letech minulého století se v oblasti města Bordeaux rozšířila zpráva o medúze velikosti osobního automobilu.

Obří žahavec měl pozřít dvě děti a ženu místního rybáře H. Baisella. Policie reagovala na takové neuvěřitelné prohlášení zcela uvěřitelně: Obvinila rybáře z vícenásobné vraždy. Vyšetřování však skončilo ve slepé uličce, pan Baisell výpověď nezměnil a detektor lži ukázal, že rybář mluvil pravdu… A pak si říkejte, že medúzy jsou jen krásné tiché zvony moře!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled