Ročně loví na lipenské přehradě přibližně dvanáct tisíc rybářů. Ti si v současné době mohou odnést padesát kusů ušlechtilých ryb ročně. Místopředseda Jihočeského územního svazu ČRS RNDr. Milan Hladík Ph.D. by byl pro snížení počtu přisvojených ryb z tohoto revíru.

Text: redakce, foto: pixabay

Místopředseda pro vnější vztahy Jihočeského územního svazu ČRS Milan Hladík byl součástí týmu, který na Lipně budoval plovoucí ostrovy v hájených zátokách, které mají sloužit k ochraně a odpočinku ryb. Mimo jiné je v Jihočeském územním svazu také vedoucím odboru LRU muška.

„V současně době je na Lipně povoleno ulovit 50 kusů takzvaných ušlechtilých ryb za rok. Mezi ně patří třeba štika, candát nebo kapr. Podle mne by stačilo omezit ten počet na 25,” uvedl Hladík pro ČTK a dodal, že se jedná o velmi žádanou lokalitu. „Je to zajímavá oblast. Jsou tam trofejní ryby jako třeba metrové štiky nebo velcí sumci. Jsou tam zajímavá místa, kde se nacházejí zatopené lesy a domy. Pro rybáře je to i trochu tajuplné.”

Lipenská přehrada je největší umělou nádrží v Evropě. V posledních letech se zde loví velké množství štik. Český rybářský svaz proto zvažuje podpořit tento druh větším množstvím násady. Současně s tím by se mohl omezit počet odnesených ušlechtilých ryb na osobu.

Na Lipně chytá i velký počet zahraničních rybářů. Přibližně čtvrtinu povolenek si kupují rybáři ze zahraničí. Nejčastěji přehradu navštěvují Rakušané a Němci. Minulý rok se těchto povolenek prodala přibližně polovina. Důvodem je pravděpodobně koronavirová krize.

Lipenská přehrada láká především lovce dravců. Je vyhlášena množstvím candátů a ostatních dravých ryb, které zde byly několik let hájeny.

„Rybáři by si měli uvědomit, že kdo si z jezera vezme kilogram candáta nebo štiky, měl by zde ulovit a spotřebovat pět až deset kilogramů ryb nedravých, to znamená cejnů, cejnků, plotic. Pak se nebudeme muset obávat o přirozenou rovnováhu a ekologicky i rybářsky zajímavá společenstva,” uvedl pro ČTK Jan Kubečka z Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

Jste pro snížení odnesených ryb z Lipna?

  • 73%
  • 21%
  • 5%

Nahrávání ... Nahrávání ...

Komentáře (3)

  1. Kateřina Chlumska Odpovědět

    Snížením počtu ulovenych tzv. ušlechtilých ryb z 50 kusů na 25 by jistě doslo k nastartování udržitelného rozvoje ekosystému Lipno pro další generace. Lipenska nádrž je unikátní nejen různorodosti rybího osazenstva, ale i výskytem tajemného hlubinneho okouna, jež je diskutovanym tématem rybářů…

  2. Já bych naopak nařídil povinnou donášku ryb do Lipna. Chceš si chytit jednu rybu k obědu? Tak ale nejdřív přines ryby dvě a vypusť je do Lipna. To by byl panečku svatý grál všech těchto pomýlenců ukájejících se nad každým novým omezením a nařízením . Kde to skončí? Jedna ryba za rok, za dva? Nebo nejlépe žádná ryba? Neustále dokola znovu a znovu „lovit“ a pouštět ryby jen pro svou vlastní sobeckou zábavu. Naši dědové by jen nevěřícně kroutili hlavami vy „ochranáři“, kteří si pak jdete koupit rybu do Tesca.

Napsat komentář