Fotografie
Josef přidal úlovek Kapr obecný...
před 14 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 14 hod
Fotografie
KLAPSIOVÁ založil otázku rychlá a legiti...
včera
Fotografie
Karel přidal úlovek Cejn velký...
včera
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera

Podzimní lov kaprů na údolních nádržích (3). Bere to hned první den

strunc 24. září 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Ondřej Kopačka, foto: autor, Ivo Novák

Montáže

Již pár let používám na většině revírů 30-50 cm dlouhé montáže. Návazcové šňůrky používám ztužené, z jedné třetiny až poloviny stažené a zatěžkané broky. Největší důraz kladu na co nejostřejší, pevné háčky. Nemám žádnou oblíbenou firmu, od každé se mi z kaprařské bižuterie líbí něco jiného. A co se mi osvědčí, to používám dál.

S přítelkyní Luckou jsme se rozhodli využít státní svátek ke Dni české státnosti, který letos vyšel na středu, a zůstat u vody do neděle. V pondělí jsme si sbalili všechny věci včetně krmení.

REKLAMA

Na tuto výpravu jsem si vzal 7 kg mého nejoblíbenějšího boilie Červený játrový losos s AK čerstvý uzený losos. Toto boilie mám nastražené vždy na jednom z prutů, ať lovím kapry kdekoliv. K tomu jsem přibalil 5 kg boilie Zelená oliheň s AK oliheň, chobotnice s výtažkem z koi kapra a zhruba 8 kg partiklu tvořeného řepkou a tygřím ořechem. Oba druhy boilie jsem měl v mixu průměrů 16, 20, 24 mm.

V úterý po práci jsem vzal svoji foxteriérku Zorku, nabral Lucku a mohli jsme vyrazit mým oblíbeným směrem.

REKLAMA

Po příjezdu k vodě jsme zjistili, že nápad vyjet na státní svátek a zůstat do neděle dostal snad každý rybář v republice.

Konečně na místě

Přeskládali jsme věci z auta do člunu a hurá najít nějaké volné místo. Všechna má oblíbená ale byla obsazená, a tak nezbývalo než pádlovat dál a dál, než jsme jedno volné místečko přece jen našli. Už byla tma, přesto jsem nelenil a proklepal jsem si různé hloubky olovnicí. Naštěstí zde dno klesá rychle do hloubky a nebudeme muset vyvážet. Našel jsem bahnité koryto pro lov na „lososa“ i slibný svah bez zlomů z mělčiny až do koryta, který jsem chtěl prochytávat zelenou olihní.

Řádně jsem prokrmil obě místa a nahodil pruty. Lucka si nahodila svůj nový kaprový prut, který jí oproti klasickým 3,6 m dlouhým děličkám sedl okamžitě do ruky. Společně jsme postavili stan, poklidili věci a šli spát. Když jsme ráno vstali, čekal nás šok. Kolem dokola byli všude rybáři a stále přijížděli další.

To si kapři zase nacpou pupky, snad se vyhnou masařům a budou pěkně růst, pomyslel jsem si.

Na lysce jsem nevyzrál

V pravé poledne jsem dostal první záběr na zelenou oliheň. Nechtěl jsem na sebe příliš upozorňovat, tak jsem rybu zdolával ze břehu. Po pár minutách krásného souboje se u podběráku objevil velký lysec. Rozklepala se mi kolena. Pěkných lysců zde mám nachytáno velmi málo. Kapr se otočil a začal znovu boj. Po chvíli jsem měl lysce zase u podběráku, znovu výpad a montáž vylétla z vody! Mohutné tělo zmizelo v hlubinách… Takové zklamání! Lucka mě utěšovala, že přijde jiný.

Nahodil jsem prut s PVA punčochou naplněnou půlkami boilie a kolem jsem zakrmil kobrou asi půl kilogramem boilie. Sedl jsem si a smutně čekal na další šanci. Ta přišla za chvilku. Lucka měla pravdu, přišel mi další lysec, bohužel neměl ani 70 cm.

Druhé ráno zabral kolem deváté kapr v délce 72 cm. O hodinu později přišla další krásná jízda. Tentokrát jsem nenechal nic náhodě a z člunu jsem zdolal šupináče o hmotnosti 13,7 kg. Odpoledne a večer to ani nepíplo. Kapři najeli zase až ráno a baštili jako diví.

Chytil jsem tři kluky v rozmezí od 65 do 70 cm a jeden kapr mi uřízl návazec o skálu. Naštěstí to podle tahu nebylo nic velkého. Lucka měla nahozený na kapra jen jeden prut v korytě. Odtud nám záběry nepřicházely. Všechny kapry jsem zatím chytil mimo koryto ze svahu na zhruba 6m hloubce. Lucka s feederem zkoušela i malé krmítko s červíky, ale taky nic. Večer jsme tedy probrali taktiku a vymysleli něco, aby šance vzrostly.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled