Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
předevčírem
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
předevčírem

Rafinovaná finta britských rybářů: Nepozřete pavoučího kraba? Zkuste radši královského!

Marek iRybářství 16. února 2021 0 komentářů
námořní rybolov

foto: pixabay.com

Novinky

Léta lovili britští rybáři pakambalu průsvitnou a kraba pavoučího, a vyváželi je na evropský trh. Všichni byli spokojení. Pak ale přišel brexit, export se omezil a domácí milovníci ryb i korýšů zpozorněli – proč máme jíst něco, co se jmenuje pavoučí krab? V tu chvíli se britští rybáři vytasili s vypečeným řešením.

text: Marek Kožušník

Pakambala průsvitná byla vždy známá pod anglickým názvem megrim sole. Megrim znamená mimo jiné migrénu nebo závrať. Teď se radši začne prodávat pod názvem Cornish sole, které zákazníkům připomene její původ v hrabství Cornwall. Krab už také nebude pavoučí, ale ponese název Cornish King crab (cornwallský královský krab).

REKLAMA

Pavoučí krab
Tento krab už se nebude na evropském trhu jmenovat krab pavoučí, nýbrž cornwallský královský krab. No, nezní to líp? Foto: flicker.com

Každý rok se na Newlyn, největší rybí trh v Cornwallu, přiveze asi tisíc tun pakambaly, až 98 procent úlovků jde na vývoz. U kraba přijde na vývoz asi 85 procent, převážně do Španělska. „Na těch jménech bylo něco, co neslo negativní konotace,“ uvedl šéf spolku cornwallských rybářů CFPO Paul Trebilcock.

Pakambala
Pakambala průsvitná už v originálním názvu nebude připomínat závrať. Foto: pixabay.com

To je podle něj zvlášť nepříjemné v době po brexitu. Po konci přechodného období přibyly kontroly na hranicích a administrativa, a to narušilo obchodní řetězce. „Z našeho výzkumu vyplynulo, že jednoduchým přejmenováním zvýšíme počet lidí ochotných rybu ochutnat,“ dodal Trebilcock.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled