Léta lovili britští rybáři pakambalu průsvitnou a kraba pavoučího, a vyváželi je na evropský trh. Všichni byli spokojení. Pak ale přišel brexit, export se omezil a domácí milovníci ryb i korýšů zpozorněli – proč máme jíst něco, co se jmenuje pavoučí krab? V tu chvíli se britští rybáři vytasili s vypečeným řešením.

text: Marek Kožušník

Pakambala průsvitná byla vždy známá pod anglickým názvem megrim sole. Megrim znamená mimo jiné migrénu nebo závrať. Teď se radši začne prodávat pod názvem Cornish sole, které zákazníkům připomene její původ v hrabství Cornwall. Krab už také nebude pavoučí, ale ponese název Cornish King crab (cornwallský královský krab).

Pavoučí krab
Tento krab už se nebude na evropském trhu jmenovat krab pavoučí, nýbrž cornwallský královský krab. No, nezní to líp? Foto: flicker.com

Každý rok se na Newlyn, největší rybí trh v Cornwallu, přiveze asi tisíc tun pakambaly, až 98 procent úlovků jde na vývoz. U kraba přijde na vývoz asi 85 procent, převážně do Španělska. „Na těch jménech bylo něco, co neslo negativní konotace,“ uvedl šéf spolku cornwallských rybářů CFPO Paul Trebilcock.

Pakambala
Pakambala průsvitná už v originálním názvu nebude připomínat závrať. Foto: pixabay.com

To je podle něj zvlášť nepříjemné v době po brexitu. Po konci přechodného období přibyly kontroly na hranicích a administrativa, a to narušilo obchodní řetězce. „Z našeho výzkumu vyplynulo, že jednoduchým přejmenováním zvýšíme počet lidí ochotných rybu ochutnat,“ dodal Trebilcock.

Napsat komentář