A máme tady říjen. Znám rybáře, kteří se už pomalu připravují na konec rybářské sezony, ale pro mě, a rozhodně nejsem sám, je právě teď sezona v plném proudu. A to jak na stojatých, tak i tekoucích vodách.

text: Milan Tychler

Přechod září a října považuji za jednu z nejlepších dob k lovu kapra, ale nejen kapra, ale většiny kaprovitých ryb vůbec. Prázdninová vedra jsou minulostí, kyslíku je ve vodě dostatek, ryby jsou tudíž při chuti, avšak přirozené potravy pomalu, ale jistě ubývá. Skvělý čas na ryby!

Je pravda, že po většinu roku stále přemýšlíme o tom, jak se dostat rybám na kobylku, protože často to nebývá vůbec jednoduché. Jednou je velké horko, jindy zase zima, přebytek potravy, málo kyslíku, ryby se třou a tak dále a tak dále… Ovšem, aniž bych chtěl celou věc nějak zlehčovat, na začátku října, pokud je počasí stabilní, tyto starosti nemíváme, protože ryby berou skutečně dobře. Usnadněný tedy máme i výběr nástrah i návnad, jelikož se dá uspět s peletami, boilie i tak „všedními“ nástrahami, jako jsou například kukuřice či vařené brambory nebo lisovaná houska.

Jaké pruty mám rád

Ráno stojím na břehu rybníka, který má sotva hektar, ale je to nesmírně malebné místo plné zeleně a klidu. Vím, kde v jednom místě nedaleko břehu dno trochu prudčeji klesá a není tam tolik sedimentu. V minulosti jsem tam chytil pěkné ryby a pokusím se o to i dnes, ale jen proto, že jsem tu sám a je tu klid. Jinak bych byl nucený lovit dál od břehu. Takto budu nahazovat do vzdálenosti sotva deseti metrů, abych si to trochu užil.

ostroretka
Ostroretky jsou teď ve skvělé kondici. Foto: Milan Tychler

Kaprařskou výbavu jsem nechal pro tentokrát doma a budu lovit pomocí feederových prutů. Tyto pruty nepatří do kategorie heavy, ale ani to nejsou žádné měkkoty. Příjemně se na nich zdolávají i menší ryby a v případě potřeby se do nich mohu pořádně opřít. Opravdu z duše nerad „znásilňuji“ ryby pomocí těžkého náčiní, ale nepatřím ani k těm bláznům, co se snaží zdolat velké ryby náčiním na plotice a vodí pak kapra do úmoru. To rozhodně není správně. Našel jsem si takovou svou cestu a používám pruty, které jsou rychlé, svižné, pěkně odhazují a pod tlakem se ohýbají hezky pozvolna.

Kdysi jsem míval pruty, které zvládaly odhazovat neskutečné zátěže, i když byly poměrně měkké. Menší kousky se na nich zdolávaly skvěle, ale když to vzala větší ryba, pruty se ohnuly do neskutečného oblouku a pak už nic. S prutem, brutálně ohnutým, bych dokázal na silném vlasci klidně vyhodit i pětikilového kapra rovnou na břeh. Už je nemám. Velmi rychle se mi znelíbily a šly do světa. Snad si je jejich nový majitel užívá. Mám rád, když i u velké ryby pořád ještě nějaká rezerva je a když si myslíte, že už je prut nadoraz, a ryba se zase prudčeji rozjede, tak zapruží. A to je ono!

návazec
Nejraději mám kombinované návazce. Foto: Milan Tychler

Bohužel, u většiny prutů jejich skutečné vlastnosti nepoznáte tak, že s nimi v rybářské prodejně trochu zatřesete a prodavač vám přidrží špičku, abyste zkusili, jak se ohýbá. Až si prutem poprvé nahodíte a zdoláte pár ryb, pak teprve poznáte, co máte v rukou. Můžete být spokojení, ale taky můžete zjistit, že jste šlápli úplně vedle. A to i přes veškeré ujišťování prodejce, že to, co jste si koupili, je bomba. Možná je, ale jak pro koho. Kolik lidí, tolik chutí. Měl jsem doma dříve opravdu mraky prutů, ale drtivé většiny už jsem se dávno zbavil a nechal si jen to, co mám opravdu rád a co mne těší. Teprve potom si člověk rybaření skutečně užívá.

Jaké nástrahy použít? Která montáž je nejvhodnější? Jak si užít zdolávání? Proč není na škodu trochu experimentovat?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku října.

Objednat si ho od 1. října můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.