Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 14 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 14 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 15 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 15 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 15 hod

Ryba, co chlastá jako Dán? To není vtip, ale amuřice původem z Thajska

strunc 11. července 2020 0 komentářů

Zahraničí

Mezi asijskými kaprovitými rybami se v průběhu fylogenese vyvinulo poměrně značné množství druhů, které preferují rostlinnou potravu. Pro nás je nejznámějším reprezentantem takto specializovaných ryb amur bílý.

Text: Jozef Másky, foto: autor

Celkovým vzhledem se mu podobá i parma Leptobarbus hoevenii, která je rozšířená v Thajsku, Malajsii a na ostrovech Sumatra a Borneo. Snad právě proto bylo její původní české pojmenování – parma Hoevenova, změněno na amuřici Hoevenovu.

REKLAMA

Tvar těla i zbarvení této zajímavé ryby jsou zřejmé z přiložených fotografií. Snad bych jen zdůraznil, že mladší ryby jsou poněkud pestřejší, mají výraznější červené ploutve. Proto se sporadicky dovážejí i do evropských akvárií, ovšem je nutné počítat s tím, že v přírodě tato ryba dorůstá až do délky 60 cm.

Bláznivka, která fetuje

Ve své domovině proto patří mezi běžně lovené konzumní ryby. Domorodci v Thajsku nazývají amuřici „pla ba“, tedy bláznivá ryba (pla = ryba, ba = bláznivý). Jak uvádí ichtyolog H. M. Smith ve svém již klasickém díle z roku 1945 o sladkovodních rybách Siamu (dnešní Thajsko), toto zvláštní pojmenování si amuřice Hoevenova vysloužila proto, že si ráda přivodí opojný stav a chová se jako opilá.

REKLAMA

Tyto euforické stavy má na svědomí záliba amuřice pojídat plody, resp. semena stromů z rodu Hydnocarpus, která v určitých částech roku padají do vody. Jestli za opojný stav ryb mohou kyanogenní glykosidy, které obsahuje tato rostlina, se mi nepodařilo zjistit.

Na svou slabost amuřice v podvodní říši občas doplácí

Jisté ale je, že ryby v tomto stavu se stávají snadnou kořistí pro různé predátory. Mohlo by se zdát, že z této situace těží i zdejší rybáři, kteří v období plození zmíněných stromů přijdou bez námahy k bohatému úlovku. Není tomu tak. Proč?

Léta praxe ukázala, že maso amuřic Hoevenových, které se živily semeny stromů z rodu Hydnocarpus, je pro člověka jedovaté. A tak nadrogované „bláznivé ryby“ mohou zpestřit pouze jídelníček živočichů s odolnějším žaludkem, který si poradí s toxiny dočasně kumulovanými v těle těchto kaprovitých ryb.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled