Fotografie
Josef okomentoval Přívlač: Heavy ...
před 16 hod
Fotografie
ln.p@seznam.cz dal lajk úlovku od jitusvesela@pos...
včera
Fotografie
Otakar okomentoval Kapří poradna: ...
včera
Fotografie
miroslavhutyra62@gmail.com založil otázku PŮJČKA PRO VÁŽN...
před 6 dny
Fotografie
Soňa založil otázku Jelec Jesen...
před 6 dny

Smaček, hit minulé i současné sezony

strunc 19. května 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

O smačcích se mluví a píše. Tyto nástrahy pronikly do podvědomí rybářů neskutečnou rychlostí a staly se hitem. Výrobci na to velice rychle zareagovali, a tak se na trhu vyrojilo nepřeberné množství těchto nástrah.

Rukama mi prošlo už několik druhů a velikostí těchto nástrah, v různých barevných provedeních. Pokud mám odpovědět, jaké jsou nejlepší a nejúčinnější, na rovinu říkám, že nevím. Převážná většina z nich mi ale přinesla spousty krásných úlovků. Nejraději na ně chytám okouny.

REKLAMA

Co rybář, to jiný názor

Někdo přísahá na žlutou barvu, jiný na zelenou, další na bílou. Komu ryby berou, další možnosti už nehledá, protože je spokojený. Kdo ale rád experimentuje, ten zjistí, že barva nástrahy hraje podstatnou roli.

Stačí vyměnit žlutou nástrahu třeba za olivovou nebo perleťovou a ze stejného místa, kde rybář odlovil několik kousků během hodiny, rázem dokáže vytáhnout třeba deset půlkilogramových okounů na deset nahození.

REKLAMA

Je ale možné, že na lovné místo právě přijelo hejno okounů, kteří by brali i na žluté smačky. Argument lze najít ve chvíli, kdy vedle sebe loví dva rybáři na rozličné barvy.  Jeden tahá rybu za rybou, druhý jen tak paběrkuje. Pak už by nemělo být pochyb.

Výběr barvy ale není jediným kritériem úspěšnosti. Oba rybáři mohou mít stejnou nástrahu stejné barvy a jeden naloví, druhý ne. A přitom chytají na stejném místě.

Oživování nástrahy

Podstatnou úlohu hraje i detail. Třeba druh háčku nebo zátěž. Na smačky se hodí jigové háčky bez nálitku na ramínku. Nepoškozují nástrahu při navlékání. Ideální jsou protihroty na ramínku, které nástrahu fixují, ale podmínkou nejsou. Někdo smačka fixuje vteřinovým lepidlem, jiný kouskem bužírky napíchnutým na háček a staženým k nástraze. Smačka ale stejně ryba po několika záběrech naruší a je třeba ho vyměnit. S tím se musí počítat, dostatečná zásoba nástrah je základ.

Roli hraje i hmotnost olověné kuličky na jigovém háčku. Na mělčích partiích bez silného proudu bohatě stačí 2g zátěž, do větších hloubek jsou vhodnější 5g hlavičky. Na vertikální lov se smačky na údolních nádržích potřebujete zátěže těžší i mnohem větší.

Ale zkoušejte, nic není svaté. Na lehčí zátěži se smaček pohybuje přirozeněji a svůdněji. Délka ramínka háčku ovlivňuje chod a chování smačka. Háčky s kratším ramínkem jsou rozhodně vhodnější. Pokud háček zasahuje přes polovinu délky smačka, je vše špatně. Takto nastražený smaček nikdy nemůže rybě předvést svůdný taneček a divadélko poraněné rybky, která se z posledních sil snaží zachránit před predátorem.

Vhodnější je použít háček s krátkým ramínkem. A pokud vám vadí, že neproměníte každý záběr, můžete na nástrahu přidat malý trojháček, který upevníte na návazci k očku jigového háčku a trojháček do dvou třetin délky smačka.

Velikost smačka

Na okouny jsou ideální smačci v délce zhruba 6 cm a žádný přídavný trojháček nepotřebujete. Takovou nástrahu dokáže zhltnout i menší okounek, který si klidně troufne i na větší sousto.

Velikost nástrahy by se měla odvíjet podle velikosti rybiček, kterými se v danou chvíli ryby krmí. Ideální jsou háčky bez protihrotů. Neničí rybu a jdou velice snadno vyprošťovat. Velice vhodné jsou muškařské jigové háčky, na které lze navléci wolframové kuličky, které jsou těžší než olovo.

S menší kuličkou dokážete nahodit do stejné vzdálenosti a smaček nastražený na takovém háčku s wolframovou kuličkou vypadá mnohem přirozeněji. Wolframovou kuličku je vhodné před navlečením smačka zajistit patřičným množstvím ovinů vázací nití, nebo natřít část ramínka háčku lakem a do něj udělat několik ovinů slabounkým olověným drátkem.

Lovíme-li na smačka, měli bychom se vyhnout nudnému, monotónnímu pohybu. Vhodné je vyzkoušet pohyb smačka v čisté vodě u břehu. Anebo doma v bazénu či ve vaně.P

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled