Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
před 4 dny
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
před 4 dny

Snahu východočeských rybářů bojkotuje vydra. Z řeky sežere vše živé

strunc 2. září 2020 0 komentářů

ČRS a MRS

Rybáři z východočeské MO Stárkov zahájili záchranný chov ohroženého raka říčního už v roce 1977. Dnes již velmi ohrožený druh raka vysazují do řeky, kde si na něm bohužel záhy pochutná vydra říční.

Text: David Štrunc, foto: Pixabay

 „Za osm let se nám do roku 2005 podařilo odchovat a vysadit téměř 11 tisíc kusů raka říčního. Pak jsme zjistili, že se v našich revírech objevila vydra říční a začal dramatický úbytek raků při slovování rybníčků, z nichž dva byly úplně prázdné bez jediného exempláře,“ popisuje hospodář MO Stárkov Luboš Grunt pro Náchodský deník.

REKLAMA

Rybáři se snažili raky před vydrou ochránit. V rybníčcích i v samotném toku vytvořili množství úkrytů. Vynalézavá vydra si však vždy poradila a raků v tocích stále ubývá.

Nenasytná šelma

Vydra má vysoký energetcký výdej, který musí doplnit velkým množstvím potravy. Tato drobná šelmička je schopná denně spořádat i přes kilogram potravy.

REKLAMA

Podle odhadů žije v CHKO Broumovsko 15 vyder. Do tohoto počtu však nejsou zahrnuta mláďata, ve výsledku se tedy může jednat o dvojnásobek! Když si připomeneme množství denní potravy jedince, znamená to, že na několika málo potocích zlikvidují vydry skoro 30 kg potravy denně!

„Patnáct vyder nezní nijak hrozivě, ale v kontextu s jejich roční spotřebou přepočítanou na váhu jednotlivých živočichů, kteří jsou vesměs velmi malí, se dostaneme někam klidně i k 80 tisícům kusů za rok. A to už je opravdu alarmující číslo,“ upozorňuje majitel pstruží líhně Jaroslav Kulich.

Ochránci přírody často tvrdí, že úbytek raků je způsoben nedostatečnou kvalitou povrchové vody. Rybáři však kvalitu vody pravidelně měří a z výsledků je jasně patrné, že voda je dostatečně kvalitní i pod blízkou čistírnou odpadních vod.

 „Vydra je stále přísně chráněný živočich, i když již její stavy neustále stoupají a podle čtvercového mapování se pravidelně vyskytuje již prakticky v celé České republice. Vydra do přírody rozhodně patří, ale musí být jasně stanovena koncepce chovu a výskytu tohoto rybožravého predátora. Pokud tomu tak nebude, vydra bude ohrožovat některé druhy ryb, které z našich řek mohou během krátké chvíle nadobro vymizet,“ upozorňuje Pavel Vrána z Českého rybářského svazu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled