Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
před 4 dny
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
před 4 dny

Srbsko ― domov 94 rybích druhů a velkých kaprů

strunc 25. srpna 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Radek Matouš, foto: Miograd Čiričm Minja Bolesnikov, Marko Cvijanovic, Kiralj Ivica

Otevřenost, srdečnost a pohostinnost – to jsou závěry mé nedávné rybářské výpravy do srbských „vod“, které mě uchvátily nejen rybí rozmanitostí, ale zejména srdečností a gurmánskými kouzly místních domorodců.

Můj žaludek se měl možnost seznámit s vynikajícím pršutem, voňavým jehněčím, pikantním kozím sýrem anebo s naprosto fantasticky vyuzenou slaninou. Trávicí ústrojí, šokované gurmánskou explozí, pak dává signál mé mozkovně, která okamžitě začíná uvolňovat endorfiny štěstí.

REKLAMA

Pokud k tomu přidáte ještě exkluzivní rybářské zážitky uprostřed unikátních přírodních scenérií, budete chtít objevovat a zkoumat tuto zajímavou zemi dál a dál. Nebude se vám chtít domů – to mi věřte.

Srbské tajemství

Země s  osmi miliony obyvatel je v našich myslích nesmazatelně spjata se zvoláním dobrého vojáka Švejka: „Na Bělehrad, na Bělehrad!“ Hlavní město Srbska se tak do našeho podvědomí dostává systematicky po mnoho generací.

REKLAMA

Náš dobrý voják tehdy nemohl tušit, jak dlouho a silně budou touto oblastí zmítat vojenské konflikty. Tvrdé boje mezi Srby, Černohorci a Makedonci jsou ještě čerstvé, neboť samostatnost získalo Srbsko až 5. června roku 2006.

Pravda je, že se země z válečného konfliktu zotavuje poměrně rychle. Z hlediska turistiky je to neobyčejně inspirativní destinace se spoustou historických a přírodních tajemství. Jedinečná flora a fauna v mnoha národních parcích, unikátní historické památky či nespočet zajímavých lázeňských středisek jsou jenom nepatrným výčtem domácích pokladů této zajímavé země.

Srbsko a rybolov

V Srbsku brázdí vody na 94 rybích druhů, úžasných 79 jich proplouvá pouze vodami Dunaje. Na své si zde přijdou jak příznivci muškaření, tak pravověrní kapraři i nadšenci přívlače.

Historického rekordu dosáhli Srbové v lovu sumce, jehož hmotnost dosahovala až k 400 kg. Dnes jsou úlovky vousáčů kolem 100 kg vzácností, časté jsou průměrné úlovky vyšší než 10 kg a to převážně ve vodách řek jako jsou Dunaj, Tisa nebo Morava.

Mezi vyhlášená loviště velkých candátů patří řeka Dunaj v okolí města Novi Sad, kapitální štiky najdete v bezpočtu kanálů a jezer v oblasti Vojvodiny. Úlovky velkých pstruhů a zejména kapitálních amurů (dosavadní rekord 34,12 kg) je proslulé nejvýše položené jezero (1213 m nad mořem) – jezero Vlasinsko.

Všechny důležité dravce najdete i na Zvornickém jezeře. Byly zde chyceny mnohé trofejní ryby jako sumec o hmotnosti 87 kg, 18,5kg štika, 13,7kg candát, 18kg hlavatka, 26kg kapr a amur o hmotnosti 29 kg. Když k tomu připočtete opravdu levné ubytování s plnou penzí, našli jste pravý rybářský ráj. Úlovky mohutných hlavatek podunajských jsou proslavené řeky Drina a Una, trofejní úlovky tolstolobika můžete očekávat v řekách Sáva (zejména v oblasti Bělehradu), Dunaj a Tisa.

Srbsko a kapitální kapři

Velmi oblíbeným rybím druhem jsou v Srbsku kapři, a to skutečně kapitální. Mezi nejznámější destinace pro lov velkých kaprů patří jezero Tresetište, kde je uplatňována metoda chyť a pusť.

Najdete zde jak kapry nad 22 kg, tak amury o hmotnosti přes 18 kg. Jezero má 18 pozic a vše je perfektně zorganizováno, včetně možnosti využití restaurace, sprch a sociálního zařízení. Můžete rybařit i v noci.

Další zajímavá lokalita je blízko druhého největšího města Novi Sad. Na jezeře Crni vir počítejte s 11 pozicemi a kapitálními rybami. Neméně zajímavou oblastí je centrum Vojvodiny. Na jezeře Čonoplja vás očekávají mazlíci o hmotnosti kolem 30 kg. Rekordní ryba z tohoto jezera dosáhla úctyhodných 27 kg. Kdo má rád neporušenou přírodu a nevadí mu, že musí jít za rybami více než 150 m, je tady správně. Chytat se může opět celých 24 hodin.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled