Velká část rybářů vyplňuje svůj úlovkový lístek odpovědně. Zaznamenává úlovky v souladu s bližšími podmínkami výkonu rybářského práva a zpracuje sumář podle navštívených revírů. Nemalý počet rybářů ale přistupuje k zápisu docházky a úlovků, ale zejména k závěrečnému sumáři, velmi bohorovně.

text: Marek Kožušník

„Jen zhruba 50 tisíc zpracovaných celosvazových a celorepublikových povolenek vykázalo přes 2 tisíce chyb,“ píše v srpnovém vydání časopisu Rybářství předseda Západočeského územního svazu ČRS Jan Štípek. S jakými chybami se nejčastěji setkávají zpracovatelé statistik úlovků? 

vyplněná povolenka k lovu ryb
Úlovkový lístek rybáře, kterému se nedařilo… Foto: archiv respondentů

„Hlavním a největším problémem při zpracování úlovkových lístků je především neznalost rybáře, jak má být sumář vyplněn – špatně a nekompletně sečtené docházky, chybějící součty úlovků, neznalost čísla revíru či podrevíru. Některé záznamy jsou špatně čitelné, a tak je někdy obtížné poznat, kde rybář zrovna chytal,“ říká v srpnovém Rybářství Barbora Hozmanová, zpracovatelka statistik úlovků Západočeského ÚS ČRS.

„Statistika se vyhodnocuje také z docházek na revír, i když rybář nic nechytí. To často rybáři nevědí a vyplní do sumáře pouze řádky revírů, kde zaznamenali úlovek. Mnoho rybářů si plete význam sloupců číslo revíru, název revíru a číslo podrevíru. Typicky do názvu revíru uvedou název hlavního toku a do čísla podrevíru uvedou číslo úseku, například „Berounka“ a do podrevíru „1“,“ popisuje Ing. Jiří Kocourek, jednatel Tref IT, s.r.o., zpracovatel statistik úlovků ČRS.

vyplněná povolenka k lovu ryb
foto: archiv respondentů

Štěstí v neštěstí měli podle Jiřího Kocourka tři rybáři, kteří omylem vrátili na přelomu roku společně s loňskou povolenkou i svou nově zakoupenou celosvazovou povolenku pro rok 2021. Díky sekretariátu Rady ČRS jim byly všechny v březnu doručeny zpět (stejně tak i pár omylem přibalených rybářských lístků a jedna členská legitimace).

S jakými dalšími kuriózními chybami se zpracovatelé úlovkových lístků setkávají? Kolik povolenek musejí každý rok zpracovat? Jak postupovat, abychom úlovkový lístek správně vyplnili?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku srpna.

Objednat si ho od 1. srpna můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.