Na řece Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí v sobotu rybáři zaznamenali hromadný úhyn ryb. Zatím jich odlovili uhynulých několik stovek kilogramů, byly mezi nimi i kusy v trofejních velikostech. Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody i uhynulých ryb. Na místě byla i Policie ČR.

text: Marek Kožušník

Podle rybáře, který otravu nahlásil, mělo během krátké chvilky vyplavat na hladinu tisíce ryb břichem nahoru. „Prý byla doslova bílá hladina, ale následně po několika metrech klesly ke dnu,“ popisuje pro iRybářství Jan Skalský, mluvčí Severočeského územního svazu.

úhyn ryb
foto: Severočeský územní svaz

K otravě podle místních rybářů došlo v soboru kolem 9 hodiny ráno.

Louh z papírny

Otravu podle Skalského s největší pravděpodobností zavinil vysoký obsah louhu v řece. „Výsledky testů by měly být v pondělí, ovšem papírna Mondi únik louhu přiznala. I když se teď, co jsem slyšel, snaží uhrát menší škodu, než reálně byla. Z jejich strany se hraje o výši pokuty,“ dodává mluvčí.

úhyn
foto: Severočeský územní svaz

„Ostatně co vím, i redaktorovi Českého rozhlasu měla louh nepřímo potvrdit Policie ČR,“ doplnil Skalský.

S ohledem na charakter řeky (velikost, průtok, hloubka apod.) lze podle Skalského předpokládat, že uhynulých ryb bude větší množství.

Kormoráni a racci hodují

„Rybáři sebrali 200 až 300 kg uhynulých ryb, ale většina bohužel zůstala na dně. Uhynulé ryby zajištěné rybáři z MO Štětí budou odeslány k odborné likvidaci. Je vidět i množství kormoránů a racků, kteří i stovky metrů pod výtokem sbírají uhynulé ryby ze dna,“ popisuje dále pro iRybářství Skalský.

sumec

O úhynu byly podle mluvčího severočeských rybářů informovány i místní organizace níže po toku – MO Roudnice nad Labem a MO Litoměřice.

Tak to na místě vypadlo před úhynem. Voda, která přitéká z papíren, je zde o 4-5 stupňů teplejší. Navíc obsahuje buničinu, takže tam ryby mají potravu. Stahovaly se sem z velké části řeky, teď tu není ani šupina. Video: Severočeský územní svaz

Zároveň rybářská stráž a členové MO dohlížejí, jestli se náhodou nějaké uhynulé ryby neobjeví třeba na česlech vodních elektráren. S ohledem na nízké teploty se dá předpokládat, že ryby zůstanou zatím nejspíš na dně a vyplavou, až bude tepleji a začnou probíhat rozkladné procesy.