Fotografie
Vojtech okomentoval Úlovky 2024...
před 12 hod
Fotografie
Petr okomentoval Vzpomínáme na s...
před 19 hod
Fotografie
Radim okomentoval Vysněná ryba...
předevčírem
Fotografie
Petr okomentoval Tak jak to máte...
předevčírem
Fotografie
brethmilos4@gmail.com založil otázku rychlá a legiti...
před 4 dny

Učíme se v Třeboni: Náročný lín

Marek iRybářství 3. dubna 2022 0 komentářů
lín obecný

foto: archiv školy

Poznávání

Lín obecný (Tinca tinca) je původním druhem české ichtyofauny a není pochyb o tom, že má v našich vodách své stálé místo. Jde o druh, který byl dokonce (podle historických záznamů) první rybou přisazovanou ke kaprovi obecnému. Jde tak o druhou nejdéle chovanou rybu na našem území.

text: JS

Lín je ceněný pro vynikající kvalitu masa, specifický sportovní lov nebo dokonce pro chov v zahradních jezírkách. U tohoto druhu se totiž mohou vyskytovat tři další barevné varianty a může být chápán i jako ryba okrasná. Jde o lína zlatého, modrého a alampického.

REKLAMA

Alampický lín je poměrně neznámý pojem. Tato barevná mutace má však pouze celkovou ztrátu pigmentu a jedinec je tak bezbarvý (bílý).

Začínající i zasloužilý rybář nepochybně lína bezpečně zná, a s většími či menšími úspěchy ho také loví. Ostatně mnohdy lína poznají i nerybáři.

REKLAMA

Je línů méně než dřív?     

Zkušenější rybáři často namítají, že se jim dnes s línem obecným daří méně, popřípadě ho už ve svých oblíbených lokalitách vůbec nezaznamenávají. Tvrdí, že v dřívějších dobách bylo línů více a snadněji se i lovili. Je to však pravda?

úlovek
foto: archiv školy

Nevzpomínají rybáři na minulost jen v pestřejších barvách? Nemaskují své nynější neúspěchy? Navíc není žádným tajemstvím, že mnozí z nás často a rádi přeháníme. Jenže v případě tohoto druhu rybáři nepřehánějí.

Lín obecný skutečně začal z našich vod postupně mizet a setkat se s ním je někde málem zázrak. V mnoha případech se navíc jedná o lokality, kde se druh v minulosti standardně vyskytoval.

Komplikovaný chov

I přes určité nejasnosti a nejrůznější spekulace jsou důvody vesměs známé a je možné je rozdělit do dvou hlavních skupin. Tou první je komplikovaný chov lína. Ten ke svému výtěru potřebuje velmi teplou vodu. Mnohdy potřebuje i přes 25 °C. Některá literatura dokonce uvádí, že výtěr línů může v letních dnech (až na několik dnů) přerušit i pouhé zatažení oblohy.

Dále se u tohoto druhu vyskytuje tzv. porcový výtěr, který je velkou komplikací při výtěru umělém. Jikernačka nám totiž při tomto typu výtěru dává jikry postupně a chovatelé jich mnohdy nejsou schopni získat ani polovinu.

Následně vykulený váčkový plůdek je velmi drobný a je ohrožován např. dravým planktonem i nedostatkem drobného zooplanktonu a zoobentosu. Další komplikací je malá velikost lína na konci prvního vegetačního období, což způsobuje jeho velmi špatné slovení a komorování.

Všechny jmenované problémy jsou navíc umocněny přirozenou úmrtností lína, která v prvním roce může dosahovat až 95 %. K dobrým hospodářským výsledkům nepřispívá ani pomalý růst druhu. Ve věku čtyř let se hmotnost jedince pohybuje okolo 0,5 kg. Získávání línů je tedy složité a často se ekonomicky nevyplácí.  

Co potřebuje lín

Druhým problémem je špatné hospodaření. Většinou jde o špatné vysazování. Lín vyžaduje zarostlé vody s dostatkem bentosu. Velmi často je však vysazován do rybníků bez vodních porostů nebo dokonce do rybníků s písčitým podložím.

lín
foto: archiv školy

Další obrovskou chybou je vysazování lína do lokalit s výskytem sumců. Ti totiž líny v potravě jednoznačně upřednostňují a mohou tak postupně vyžrat prakticky celou vysazenou obsádku.      

Je tedy na nás, jak se k tomuto problému postavíme. Lín obecný z našich vod jistě mizí. Z chyb bychom se měli poučit a měli bychom se zaměřit na lepší a pečlivější výtěr línů, jejich odchov. Pracně získané jedince nenasazujme jako krmení pro dravé druhy, ale pro posílení zbylých populací, a nakonec také pro nás, rybáře.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled