Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 8 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 8 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 18 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 23 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod

Učíme se ve Vodňanech. Jak vlastně funguje požerák?

strunc 7. března 2020 0 komentářů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poznávání

Text: KD foto: archiv školy

Protože je někdy problémem vysvětlit, jak je požerák konstruován, naše škola pořídila průhledný plexisklový model požeráku v reálné velikosti. Na něm jsou patrné všechny důležité součásti tohoto výpustního zařízení. Podle materiálu jsou požeráky betonové (z armovaného železobetonu), dřevěné, ocelové nebo plastové. K hrazení výše vodní hladiny slouží opracovaná dřevěná prkénka (spíše fošny). Požeráky jsou podle počtu řad (dluží) jednořadé, dvouřadé, popřípadě i třířadé. Nejčastějším typem je dvouřadý betonový požerák.

Výrobní varianty

Požeráky jsou zhotovovány na místě za pomoci dřevěného bednění osazeného na betonový základ a výpustní rouru. Jsou zhotovovány jako monolit, beton musí být precizně vibrován. Uvnitř betonových stěn požeráku je nutná síťovitá struktura ze svislých a vodorovných prutů ze stavební oceli vytvářející armaturu. Pro stabilitu je důležité propojení požeráku s betonovým základem právě pomocí armatury.

REKLAMA

Druhou variantou je pořízení už hotového prefabrikovaného požeráku. Ten je zhotoven podle požadavků zákazníka v řadě velikostních variant. Součástí tohoto požeráku je i krátká osazená část výpustní roury k napojení na výpustní rouru rybníka. Ve spodní části je požerák prodloužený nebo z něj vyčnívá část armatury za účelem osazení do betonového základu.

Hradící dluže jsou dřevěné, ohoblované, nejlépe z fošen, na krajích kónicky zúžené pro umístění v drážkách požeráku. V přední části bývají opatřeny dlabaným zářezem nebo kovovými úchyty pro snazší manipulaci pomocí háčku. V případě dvojitého požeráku je zadní řada plná a vymezuje výšku vodní hladiny v rybníku. V přední řadě je umístěna kovová mřížka, přes kterou odtéká přebytečná voda. Přední řadu je vhodné vystavit až po víko požeráku, protože tak dojde k zamezení možnosti s požerákem manipulovat. Samozřejmě v kombinaci s tím, že je požerák opatřen uzamykaným poklopem.

REKLAMA

Požeráky se umísťují buď jako součást tělesa hráze nebo jsou umístěny před hrází. A k manipulaci slouží obslužná lávka. Pro zvýšení stability bývá požerák někdy opatřen betonovými opěrnými zdmi, popřípadě kamennými zídkami.

Výhodou dvojitých požerákových výpustí je poměrně pohodlná manipulace při vypouštění rybníka, přičemž nehrozí nekontrolovatelný únik vody (hladina poklesne vždy pouze na úroveň vytažených dluží zadní řady). Požerák převádí rybníkem určité množství nadbytečné vody, což je vhodné například při komorování obsádek.

Existuje řada dalších modifikací požerákových výpustí, jak bylo uvedeno, podle materiálů nebo počtu řad dluží. Princip použití je však víceméně podobný. V poslední době se lze setkat také s požerákovou výpustí, kde vstup do výpustní roury uzavírá šoupě ovládané šroubovým táhlem. Dluže umožňují manipulovat se šoupětem bez tlaku vody (například odstranit splaveniny) a také umístit v požeráku mřížku proti úniku ryb.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled