Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera

Učíme se ve Vodňanech: Rybniční výpustní zařízení

Marek iRybářství 8. května 2023 0 komentářů
výpusti

Modely výpustí, foto: Karel Alexa

Poznávání

Výpustné zařízení je druhé nejdůležitější zařízení rybníka. Dnes se můžeme nejčastěji setkat s takzvaným požerákem.

text: Karel Alexa

Historie

Výpustné zařízení bylo v minulosti zhotovováno ze dřeva, nejčastěji z jedle či dubu. Tyto druhy dřev mají tu vlastnost, že když jsou pod vodou, tak tzv. zkamení a jsou schopny vydržet více než půl tisíciletí.

REKLAMA

Jak vypadala výroba výpustného zařízení v minulosti? Nejdříve se musel vybrat zdravý strom, který neměl moc suků. Ten se porazil a byl zbaven větví a kůry. Následně si výrobci mohli vybrat ze dvou druhů postupu: buď do kmenu vyvrtali otvor velkým vrtákem, tzv. nebozezem, nebo v kmeni vydlabali žlab, na který přiložili další kmen.

Tyto roury se ukládaly do základů hráze a byly obsypány a dusány jílem. U výtoku z roury byla zhotovena podtrubní jáma (vývařiště), která musela být zaplněna vodou. Roury pak nehnily. K zastavení vody se používaly tzv. čapy nebo lopaty. Vše bylo vyrobeno ze dřeva.

REKLAMA

Mým velkým zážitkem je, že jsem měl možnost vidět při práci člověka, který skutečně umí vrtat nebozezem vodovodní dřevěné roury a dokonce i roury jako součásti výpustního zařízení rybníka.

Současnost

Dnes se často setkáváme s novějšími typy výpustných objektů. Třeba s požeráky, šoupátky či sdruženými objekty. Dřevěné roury jsou nahrazovány plastovými nebo betonovými. Nejčastěji se objevuje požerák. Jedná se o dutý hranol, který má po stranách drážky na tzv. dluže. To jsou hradící prkénka, díky nimž lze stanovovat výšku hladiny.

výpusť
Požerák, foto: wikiwand.com

Požeráky bývají jednořadé, dvouřadé a zřídka i trojřadé a můžeme se setkat s plastovými, dřevěnými, ocelovými nebo betonovými zařízeními. Výhodou betonových požeráků je vysoká trvanlivost a odolnost vůči tlaku. Sdružené objekty mají ten benefit, že často mívají spojenou lopatovou spodní výpust a bezpečnostní přeliv. Používají se hlavně na větších rybnících.

Výpusti jako má záliba

Odmala jsem jezdil s tátou k rybníkům, kde mě nadchla zařízení, jako je rybniční hráz a výše zmiňovaná výpust. Postupně jsem zkoušel budovat hrázky, např. v potoce. Mimo školu se starám s bývalým hospodářem píseckého svazu o dva soukromé rybníky. Kolem nich teče potok a v něm mám zbudované dva pokusné rybníčky.

výpusti
Modely výpustí, foto: Karel Alexa

Jsem schopen vyrobit modely výpustních zařízení. Naši třídu zdobí mé vystavené modely, mezi kterými jsou všemožné druhy výpustí. Například model čapu, stavidla, kusu roury nebo řezu požerákem. V budoucnu bych se chtěl věnovat práci, která se zabývá tímto oborem.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled