Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
předevčírem
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
předevčírem

Úhyn ryb v parkovém jezírku: Je to důsledek nezodpovědného chování lidí, tvrdí rybáři

Marek iRybářství 3. ledna 2022 0 komentářů
úhyn ryb

foto: JSDH Chrudim

Novinky

V neděli 2. ledna zasahovali dobrovolní hasiči v městském parku v Chrudimi. V místním jezírku došlo k masivnímu úhynu ryb.

text: Marek Kožušník

Hasiči vylovili uhynulé ryby za pomoci suchých obleků a podběráků. Pak ryby předali k odborné likvidaci. Informuje o tom facebooková stránka Aktuálně z Chrudimska.  

REKLAMA

„Když jsme k jezírku na oznámení přijeli, ryby tam byly mrtvé už dva tři dny. Myslím, že tam uhynula většina populace. Co mám informace z druhé ruky, ryby tam většinou pouštějí lidé,“ uvádí pro iRybářství Tomáš Pátek, velitel Sboru dobrovolných hasičů města Chrudim.

Jezírko není svazová voda. „My s ním nemáme nic společného, je to majetek města, které z toho má akorát těžkou hlavu,“ říká pro iRybářství Roman Janáček, hospodář MO ČRS Chrudim 2.

REKLAMA

uhynulé ryby
foto: JSDH Chrudim

„Ryby se do jezírka dostávají úplně jednoduše – pořád je tam nosí lidi, protože nemají rozum. Ono se jim to líbí, jak v jezírku plavou červené rybičky, ale nechápou, že když je tam půl metru vody, není to pro ryby ideální,“ dodává Roman Janáček.

V nejhlubším místě je tam podle něj hloubka možná 70 cm, to ale pouze tehdy, když je jezírko plné. „Polovinu roku je tam sloupec 45 cm a navíc je to zarostlé leknínem,“ doplňuje Janáček.

kapr
foto: JSDH Chrudim

„Je to důsledek nezodpovědného chování lidí. Odjakživa se tam ty ryby objevují. Jezírko se vyčistí a stejně tam za měsíc ryby zase jsou. Nejsou to koi kapři, ale většinou barevní karasi. Když dojde k úhynu, je z toho vždycky obrovské haló, protože lidi, co je do jezírka nanosili, s těmi rybami pak soucítí,“ popisuje chrudimský hospodář.

hasiči
foto: JSDH Chrudim

Úhyny se v jezírku podle Janáčka dějí průběžně. V létě, když je málo kyslíku a teplá voda, v zimě, když je jezírko zamrzlé. Jednou za pár let dojde k výraznějšímu úhynu, jako například teď.

„Ty ryby tam živoří, jsou to ryby nepěkné, fyzicky mizerné, zdegenerované, nemají žádnou hodnotu,“ uzavírá Roman Janáček.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled