Na začátku ledna jsme informovali, že v jezeru v parku Boženy Němcové v karvinském Fryštátě uhynuly desítky ryb, mezi nimi kapři, štiky, úhoři, plotice a cejni. Včera obdržela karvinská radnice výsledky šetření a rozborů vody. Píše o tom Moravskoslezský deník.

text: Marek Kožušník

Za úhynem stojí s největší pravděpodobností nedostatek kyslíku a velké množství bahna ve vodě. Analýzu vzorků vody a uhynulých ryb prováděla specializovaná laboratoř.

„Byla prokázána kontaminace rybích žaber bahnem a kalem. V jezeře totiž už nějakou dobu probíhá strojové odbahňování. Neprokázalo se, že by úhyn ryb způsobil únik nějakých toxických látek. V tomto směru bylo vše v pořádku,“ řekl pro Deník Daniel Grůza, vedoucí oddělení ochrany vod ČIŽP v Ostravě.

„Úhyn ryb jsme pozorovali poprvé 14. listopadu 2022, podruhé po odtání ledu 30. prosince,“ upřesnila pro iRybářství Martina Mnichová, vedoucí Odboru stavebního a životního prostředí karvinského magistrátu.

Podle zjištění vyšetřujících orgánů k úhynu ryb opravdu docházelo už v průběhu listopadu. V půli prosince pak jezero zamrzlo, rybám chyběl kyslík a uhynuly další. „Celkem to bylo asi 750 kilogramů ryb,“ doplnil mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.

foto: twitter.com/Zuzana Klusová

Celá záležitost byla oznámena policii. Ta ale podle policejní mluvčí Daniely Vlčkové nezjistila žádné okolnosti, které by nasvědčovaly, že by došlo k protiprávnímu jednání.

V jezeře aktuálně probíhá odbahnění a nedaleko stavba silničního obchvatu.