Fotografie
Jaroslav okomentoval Chlapský tatará...
před 7 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Vykradl auto ry...
před 7 hod
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
před 20 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
včera

Uniklé splašky v Ohři ohrožují potočáky, kteří se v řece přirozeně vytírají

Marek iRybářství 30. dubna 2021 0 komentářů

foto: David Štrunc

ČRS a MRS

Voda z kanalizace nad žateckým mostem opět ohrozila pstruhy v Ohři. Ti se přitom na tomto úseku řeky přirozeně vytírají. Kvůli lidem, kteří do kanalizace házejí i to, co tam nepatří, tekly před několika dny splašky plné hygienických potřeb místo do čističky přímo do řeky. A nebylo to poprvé.

text: Marek Kožušník

Důvodem bylo čerpadlo ucpané odpadem. „Všechny čistírny odpadních vod i čerpadla si poradí s toaletním papírem, ale látkové či vatové tampony, vložky a vlhčené ubrousky to nerozloží. Čerpadlo se ucpe, dojde k havárii a vše bohužel přepadne do Ohře,“ vysvětlila mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

REKLAMA

Pstruzi se nám v těch místech vytírají přirozeně a ve velkém množství, je to jedna z lokalit, která se o sebe zatím dokáže postarat bez zásahu člověka, což je výjimečné,“ řekl pro iRybářství předseda MO Žatec Josef Valha

„Tyhle úniky zatím pstruhy příliš nedecimují, ale občas tam nějakou tu mrtvou rybu najdeme. Záleží na tom, co nám kdo do řeky vypustí – stačí, když někdo vyleje něco nebezpečného do odpadu, přijde podobná havárie a máme tady druhou Bečvu. Škoda na pstruhovi obecném bude strašidelná,“ varuje Josef Valha.

REKLAMA

Jak ochránit pstruha a lipana

MO Žatec se společně se Severočeským územním svazem snaží zdejší divoké potočáky ochránit. „Máme míru 40 cm a rybář si může ponechat jenom jeden kus pstruha obecného a jeden kus lipana denně,“ dodává pro iRybářství Valha.

V uplynulých letech evidují žatečtí rybáři další dva nebo tři podobné případy havárie. Zatímco poslední událost naštěstí žádný úhyn pstruhů nezpůsobila, před pěti lety v zimě sebrali rybáři u železného mostu asi pět mrtvých pstruhů. „Uvidíme, jak to bude pokračovat dál, protože v těch místech vytékají splašky z celé části Podměstí. Je otázka, co všechno se v tom objeví,“ doplňuje Valha.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled