Na závěr našeho miniseriálu se podíváme na led. I na dírkách se totiž dá lovit na plavanou.

Text: Milan Tychler

Co když pořádně mrzne? I to se dá řešit… Rybníky i řeky po týdenních mrazech zamrzly. Na řekách je led jen taková skořápka. Proto mi kamarád volá, jestli nezajedeme někam na dírky. Nakonec, proč ne? Zajímavá změna!

Nestihli jste předchozí díly? Tady jsou:
Únor se splávkem (1)
Únor se splávkem (2)
Únor se splávkem (3)

Když přijedeme k vodě, je mi jasné, že podobný nápad měla i spousta jiných rybářů. Parkoviště je plné a zamrzlá vodní plocha připomíná spíše fotbalové hřiště než cokoli jiného. Není to podle mého gusta, ale nemohu očekávat, že budu na ledě sám.

zimní krajina
foto: Milan Tychler

Vybavíme náležitosti a honem na led. Snažíme se držet co nejdál od hlučného davu, ale rybáři přechází stále sem a tam. Ryby moc neberou a tak se časem vše uklidní a mumraj ustane. Každý z nás si vyvrtá tři dírky a zkoušíme štěstí. Kamarád se splávkem, já dávám přednost aktivnější rybařině, takže zkouším gumičky a marmyšky.

Spustím nástrahu vždycky až ke dnu, pak ji o kousek zvednu a snažím se jí vdechnout nějaký život. Po chvíli ji pozvednu ještě o kousek a vše se opakuje, až dostanu nástrahu téměř k ledu.

Netrvá to nijak dlouho a zaznamenám první nesmělé ťuknutí. A za chvíli další. Zmenším nástrahu a bum, první rybka je tam! Menší okoun.

Do začátku alespoň něco. Šoupnu ho zpátky do dírky a za chvilku mám dalšího. Ten už je docela pěkný. V každém případě mu dávám opět sbohem. Víc už jich není a tak přecházím k vedlejší dírce. Tam je trochu hlouběji a u dna konečně zaseknu prvního pstruha.

pstruh
foto: Milan Tychler

Kamarád plotici na červy. Právě tyto dvě ryby odstartovaly hezkou rybařinu. Chytáme pstruhy, siveny, kamarád do toho i plotice a cejny. Měním nástrahy a pořád to jde. Na volné ploše nic neutajíte a brzy se k nám začínají stahovat i ostatní rybáři. Jenže ryby jsou vybíravé. A když k tomu navíc nepracujete s nástrahou správně, jste bez záběru.

Jenže velký pohyb na ledě neprospěl ani nám. Ryby přestaly brát a dav rybářů se přesunul jinam. Ryby k nám pak znovu připluly. Jeden pstruh, druhý, okoun, siven… Člověk si ani neuvědomí, jak ten čas letí.

Napsat komentář