Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 23 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 24 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 24 hod

Úspěšná taktika pro krátké vycházky

Marek iRybářství 24. května 2021 0 komentářů
návnady

foto: Lukáš Nedělka

Praxe

Práce, rodina a jiné věci zabírají v rybářském životě mnoho času, proto většina z nás volí krátké jednodenní rybářské výpravy k vodě a v této době se snaží nedostatek času maximálně zúročit.

text: Lukáš Nedělka

Jak být úspěšný, dosáhnout co možná největšího počtu záběrů a chytit svůj vytoužený úlovek? Důležitou podmínkou k dosažení záběru je samozřejmě samotná montáž a návazec, na který chytáme. Nicméně se v tomto příspěvku zaměřím hlavně na krmení, nástrahy a na jejich prezentaci. A také na přípravu před samotným lovem, jelikož návnada je to, co kapra láká na vaše lovné místo.

REKLAMA

Ne vždy je tato cesta jednoduchá, takže je zapotřebí nic nepodcenit, abychom si mohli být u vody jisti tím, že jsme se připravili dobře. Zde je pár rad a poznatků.

Přípravu nepodceňujte!

Před samotným lovem je příprava velice důležitá. U vody musíme být stoprocentně připravení a neztrácet čas. Proto si krmení s předstihem připravuji doma a u vody se snažím stoprocentně využít čas k lovu. Na krátkých vycházkách je dobré předkládat do vody co možná nejpřitažlivější návnadu, na kterou budou ryby reagovat co nejrychleji, nejlépe okamžitě.

REKLAMA

rybář romantika
foto: Lukáš Nedělka

Volba krmení je individuální, záleží na každém z nás, čemu věří. Na trhu působí mnoho výrobců a k mání široká škála produktů, je z čeho vybírat. Osobně volím nástrahy, které mi přijdou atraktivní a mají širokou škálu produktů a využití.

První věcí před samotným lovem je příprava pelet a boilie. Tyto dvě nástrahy rád používám dohromady, protože boilie se svojí tvrdší strukturou odolá atakům menší ryby a pelety se zase rychle rozpouštějí a perfektně naše lovné místo zatraktivní. Nejdůležitější je zvýraznění naší návnady, proto používám tekuté atraktory Aminoliquid, které obsahují kvalitní esence, proteinové extrakty a aminokyseliny, které naše krmení pro ryby zatraktivní.

Jak na to? Před výpravou vždy vysypu boilie a pelety (zvlášť) do kbelíků a zalévám je Aminoliquidem stejné příchutě. Takto ochucené boilie a pelety za pár hodin skvěle nasáknou aromatickou látku do sebe a stávají se přitažlivější. Osobně tak boilie a pelety zalévám dostatečně včas, i několik dní a týdnů dopředu a ještě je i několikrát přelévám, aby do sebe návnada nasála co největší množství tekuté složky.

Vyplatí se to zvláště tehdy, když lovíme v silně zabahněných revírech. Takto připravenou nástrahu mohu skladovat i několik týdnů, ba i měsíců a mám ji vždy připravenou, takže když mě popadne touha vyrazit na kapry, nemusím se ničím zdržovat.

Obalovat a obalovat

Vaši nástrahu můžete zatraktivnit obalovací pastou. Osobně jsem této metodě přišel na chuť až vloni, ale mohu konstatovat, že mi od té doby chodilo více záběru, než ostatním rybářům v okolí. Metodu obalování nástrahy pod háčkem používám po celý rok, ale zvláště z jara a začátkem podzimu, kdy teplota vody pomalu klesá.

krmení pro ryby boilies
foto: Lukáš Nedělka

Obalovací pasta je tvořena z originálního boilie mixu dané příchutě, kdy se přidáním dalších složek dosáhne stavu, že pasta má svoji tvárnost a rozpustnost ve vodě. Tam se totiž začne na nástraze pozvolna rozpouštět a tím do okolí vysílá významný potravní signál, a navíc vytvoří i lehký zákal, který je pro ryby velice zajímavý. Pastou můžete obalit jakoukoliv nástrahu, nejen boilie.

Dobrou volbou, která se mi při krátkých vycházkách osvědčila, je uložit pastu v teple, popřípadě ji při slunečních dnech nechat chvilku vystavenou slunečním paprskům. Tím povolí, změkne a už předem v sobě uvolní oleje a tekuté atraktory. Pak se s ní i velice dobře pracuje, boilie či pelety jsou obaleny hned a jednoduše. Jeden tip – zvláště zjara a na podzim touto pastou obaluji i olovo, které je součástí montáže.

Bez PVA ani ránu

Další věcí, kterou s oblibou používám, je PVA punčocha. Slouží pro „dopravu“ přídavného krmení k montáži poslední dobou jsou tyto ve vodě rozpustné punčochy velice oblíbené. Používám je při krátkých výpravách pokaždé, pokud to jen trochu jde. Punčochu můžeme naplnit skoro jakoukoliv nástrahou, která neobsahuje žádnou vodu. Ta totiž PVA rozpouští, proto je důležité, jako návnadu do ní vkládáme.

pva
foto: Lukáš Nedělka

Osobně punčošky nejraději naplňuji rozdrceným boilie (cca 4–6  kuličkami 18mm průměru), ale skvělé jsou i malé 4mm peletky, ty se podle mě do punčošky hodí nejvíce. I z naplněných punčošek si udělám zásobu, a ještě je zalévám dipem nebo Aminoliquidem a nechávám je pořádně nasáknout klidně i několik hodin před samotným lovem.

Pak punčochu připevním na háček a po vhození do vody se v jeho těsné blízkosti rozpustí a vytvoří malou hromádku peletek, popřípadě rozdrceného boilie, které se rychle rozpouští. Tím pro kapra nachystáte lahůdku, které neodolá.

Jemná montáž

Příprava montáže je individuální podle podmínek, v jakých lovíme a jakou metodou. Snem každého rybáře je mít svůj návazec tak dokonalý, že háček bude při prvním kontaktu s kapří tlamkou stoprocentně držet. Jsem zastánce spíše jemných návazců bez zbytečných hadiček, obratlíků a korálků.

Samozřejmě, ne vždy se jemná montáž dá použít, ale přednost ji dávám i na rozhraní podmínek pro lov. Proč? Kapr dobře vidí a v silně prochytávaných vodách je velice opatrný. Jakmile pojme sebemenší podezření, vaší montáži se vyhne. Proto se při vázání montáží snažím, aby můj návazec působil co nejpřirozeněji. Používám háčky velikosti 8, velice jemné šňůrky, skvělá a pevná je například Silky Core 20 lb, kterou kombinuji z fluorokarbonem, popřípadě se šňůrkou Silky Core.

trofejní kapr
foto: Lukáš Nedělka

Rovnátka na háčku používám jen ve výjimečných případech. Pokud mi při chytání spadne jedna nebo dvě ryby, ihned návazce a rovnátka přidávám. Tím dosáhnu většího zakroucení a háček pak v kapří tlamce lépe drží. Důležitou součástí je i barva olova. Vždy se snažím vybírat olůvka podle profilu dna revíru. V lomech a pískovnách používám olova s imitací kamene, v rybnících a řekách naopak olova černá, která více do tmavého profilu dna zapadnou.

Předmáčení

Další záležitostí, kterou mám vyzkoušenou a která je zásadní nejen pro krátkodobé chytání, je předmáčení boilie před samotným lovem. Proč předmáčet? Hotové kuličky procházejí určitým procesem výroby a poslední položkou ve výrobě je jejich vaření. Někdo boilie vaří boilie přímo ve vodě, někdo šetrnějším způsobem v páře, ale i tak vzniká na kouzelné kuličce jakási slupka, cca 1 mm silná, která zabraňuje tomu, aby nástraha pracovala ihned po vhození do vody.

Je to podobné, jako když cucáme lentilky. Než se dostaneme k čokoládě, chvíli to trvá. I proto se snažím tuto „skořápku“ z boilie odstranit a rybám tak předložit „nastartované“ nástrahy, které budou ihned a s důvěrou přijímat.

krmení pro ryby
foto: Lukáš Nedělka

Při příjezdu k vodě popadnu kbelíky, v nichž mám už několik dní nadipované boilie a pelety a odsypu si potřebné množství návnady, které zkrmím. Připravené krmení zalévám vodou tak, aby všechny kuličky byly potopené. Výhradně doporučuji vodu rybniční! Pokud ale používáte boilie zvláště tvrdé, kdy doba rozmočení trvá i několik hodin, doporučuji si nástrahy předmáčet dopředu, klidně i několik hodin. Skutečně si dejte pozor na to, jakou vodou boilie zaléváte. Jestliže užitkovou, převařte ji.

Voda přímo z kohoutku může být nevhodná. Je totiž různě upravovaná a přidávají se do ní různé látky, například chlor, chloramin B, chloran sodný a jiné látky, které by ovlivnily vůni a chuť vašeho lákadla. Zalité krmení nechám asi 60–90 minut namočené a poté vodu vyleji. Nastartované boilie a pelety jsou krásně oslizlé a pelety už mají tendenci se pomalu rozpadat – tak je to správně.

bivak u vody
foto: Lukáš Nedělka

Lopatkou promíchávám krmení v kbelíku a uvolněné částečky z pelet a boilie tvoří kaši, která všechno krmení obaluje. Na vnadění používám lopatku. A kde není možnost zakrmení z lodě, používám raketu. Při vnadění předmáčená návnada ve sloupci i na zakrmovaném místě tvoří nádherný mrak, do kterého pak umísťuji svoji montáž s PVA punčoškou a boilie obalené pastou.

S tímto postupem slavím úspěchy, záběrů mívám podstatně více, než když kolem montáže nastřílím tvrdé suché boilie, které se začnou rozpouštět až po několika hodinách.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled