I věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se vracet do minulosti. Třeba do doby vracet, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i celý život.

Text: Zdeněk Hofman

Legendární kousek si určitě pamatuje většina dnešních čtyřicátníků, padesátníků a možná i šedesátníků. Prut se začal vyrábět v polovině šedesátých let a stal se splněným snem mnoha kluků, toužících po opravdovém rybářském cajku.

Prut žluťásek
foto: Lenka Hofmanová

Žluťásek či kanárek byla nejčastější přezdívka zářivě žlutého proutku s jemnou akcí. Prodával se samotný nebo v sadě, s navijákem, vlascem, splávkem, olůvkem a háčkem. Můj měl na sobě hnědošedého reexíka. Některé sady obsahovaly i hliníkové kolečko Tokoz.

prut kanárek
foto: Lenka Hofmanová

Proutek z plného laminátu a s drátěnými očky mě doprovázel skoro celé dětství. Jako věrný sluha pomohl zdolat první kapry a zvítězil i nad metrovým úhořem.

Škoda, že nejde vrátit čas alespoň na chvíli zpátky. Jak rád bych zase seděl na malé skládací židličce a společně s ostatními kluky líčil kůrku chleba na největšího macka v obecním rybníku.

dětský laminátový prut
foto: Lenka Hofmanová

Dětské pruty se vyráběly ve třech velikostech

7003 – jednodílný – 140 cm
7013 – dvoudílný – 160 cm
7023 – dvoudílný – 190 cm

Napsat komentář