Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
předevčírem
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
předevčírem

Vzpomínáme na staré časy: Katalog Bílá labuť

Marek iRybářství 7. ledna 2024 1 komentářů
naviják

foto: Zdeněk Hofman

Retro +5 dalších fotek

V 50. letech minulého století spatřilo světlo světa hned několik zajímavých katalogů rybářského náčiní. Socialistická výroba sloučila prvorepublikové výrobce do národních podniků a družstev. Velice zajímavým dobovým dokumentem je katalog Bílá labuť, který vyšel koncem 50. let, s největší pravděpodobností v roce 1959.

text: Zdeněk Hofman

Obchodní dům Bílá labuť byl vyhlášenou prodejnou rybářských potřeb. Dalo se zde sehnat zboží, které bylo v ostatních obchodech napříč republikou nedostatkové. Velkou část nabídky katalogu tvoří sortiment národního podniku Tokoz Žďár nad Sázavou a DIK Hradec Králové.

REKLAMA

Kolekce štípaných a kovových prutů Tokoz pocházela z větší části z modelů firmy Jaro J. Rousek a stejně tak i navijáky. Stabil II se za Rouska jmenoval Stabil Record. Ze sběratelského hlediska přináší toto přejmenování trochu zmatek, protože Rouskův Stabil II byl původně úplně jiný model. Stabil II se pouze doprodával, nový model nesl označení Stabil III.

Z obyčejných koleček převzal Tokoz od Rouska modely č. 88, 94, 100, otočné 95 a muškařské 107 B. Tokoz pokračoval i ve výrobě legendárního navijáku TAP, který si nechal v roce 1945 patentovat Adolf Tlustoš. Mezi novinky n. p. Tokoz patří v katalogu smekací naviják Reex a Roen. Kolečko č. 203 a otočný Hudson 2A vyráběl původně Jaroslav Stibůrek.

REKLAMA

Výrobu Hudsona převzalo družstvo Napako. Všechny tyto navijáky jsou v katalogu vyobrazené. Z dalšího sortimentu zde nalezneme dva gafy, dva podběráky a dvě krabičky na mušky a bižuterii. Vše z nabídky n. p. Tokoz podle vzorů Jaro J. Rousek. Dále pak náhradní očka, plastové splávky a vlasce Silon z Plané nad Lužnicí. Čtyři stránky patří umělým muškám družstva Vysočina, případně DIK.

Umělé nástrahy Re-fly

Družstvo DIK z Hradce Králové převzalo výrobu hradeckého Čeňka Resla, který vyráběl ve 40. letech rybářské náčiní Re-fly. Specializoval se na výrobu umělých mušek, třpytek a wobblerů. Šest barevných listů katalogu je dokonce označeno jako nástrahy Re-fly. V nabídce jsou plandavky, rotačky, devony, spinery a umělé rybky. Pouze u dřevěných wobblerů není zcela jisté, jestli pocházejí od pana Resla, nebo jde již o novinku DIK Hradec Králové. Na závěr se vrátíme na začátek katalogu k dobovému úvodu:

Aby vaše výzbroj byla dokonalá…

Každý rybář dojde k přesvědčení, že stěžejní podmínkou úspěchu je dokonalá výzbroj. Zvolit si a vybrat to pravé není snadnou záležitostí. Proto vám přicházíme na pomoc s tímto katalogem. Obsahuje přehled některých základních potřeb pro sportovní rybaření. Jsou to vysoce kvalitní výrobky značek Tokoz a Vysočina Žďár nad Sázavou a DIK Hradec Králové, používané s úspěchem na celém světě a jistě jsou tedy plně osvědčené.

wobbler
foto: Zdeněk Hofman

Všechny tyto výrobky můžete u nás objednat i písemně. Zboží zašleme na dobírku kamkoliv do ČSR. Máte-li to k nám blízko, pak vás rádi uvítáme v našem sportovním oddělení ve 3. patře, kde si můžete rybářské potřeby osobně prohlédnout, vybrat i pohovořit s odborníkem, který vašemu sportu rozumí a méně zkušeným ochotně a přátelsky poradí. Přejeme vám hodně úspěchů a radostných chvil s výzbrojí, která vás nezklame – s výzbrojí od nás. Obchodní dům Bílá labuť.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Zajímavý, jen toho nebylo tolik jako dnes, kdy je možností prakticky neomezeně.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled