Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se vracet do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i po celý život.

Text: Zdeněk Hofman

Splávek je bezesporu symbolem sportovního rybaření. Společně s prutem, vlascem a háčkem tvoří od nepaměti základ rybářské udice. V minulosti se jinak ani nechytalo. Rybáři s bičem (bez navijáku) nahazovali jen kousek od břehu a právě splávek tvořil spojnici mezi vzdušným a vodním světem. Správně vyvážený stojí na hladině jako panáček, až najednou začne poskakovat. Kroužky, které vysílá po hladině, jsou jasným důkazem, že bere ryba.

Tančící splávek mnohé napoví

Podle pohybu, popojíždění a potápění oko zkušeného rybáře pozná, která ryba požírá nástrahu. Pokud splávek poskakuje po hladině jaksi trhavě, bere plotice, která se snaží sousto co nejrychleji ukořistit a zmizet. Jezdí-li váhavě ze strany na stranu a občas se na chvíli potopí, je to tutově lín nebo okoun. Položí-li se na hladinu, máme na háčku cejna lopaťáka. Splávek, který bez předchozího ťuknutí zmizí v hlubině, má na svědomí pořádný kapr.

Který splávek si vybrat?

Ve výrobním družstvu Znak Hradec Králové vyráběli splávků nepřeberné množství. Kromě těch z husích brků a umělé hmoty patřily k nejoblíbenějším splávky korkové. Vyráběly se pochopitelně různé velikosti i tvarů.

foto: Lenka Hofmanová

Některé byly proříznuté pro rychlou a pohodlnou výměnu na vlasci. Velmi populární byly např. splávky Albatros, vyráběné v sedmi velikostech, nejčastěji v barvě červenobílé nebo zelenobílé. Při lovu štik se používaly i malé kontrolní splávky oválného typu, tzv. konduktérky. Červeně lakované, 12 mm dlouhé splávky signalizovaly, kde je potopený velký štikový splávek.

foto: Lenka Hofmanová

Později se začaly ve Znaku vyrábět i splávky polystyrenové a balsové. Větším splávkům se říká káča a používají se zejména k lovu dravých ryb na živou rybičku. Charakteristické je mlasknutí káči při záběru štiky nebo sumce, které vzniká rychlým potopením splávku. O takovém okamžiku sní každý rybář.

foto: Lenka Hofmanová

Staré splávky jsou vlastně němými svědky nesčetných hodin, strávených u vody. Právě na splávek se upíná téměř nepřetržitě zrak rybáře v toužebném očekávání záběru ryby. Mnohým se toto přání jistě splnilo, jiní na svoji životní rybu teprve čekají. Družstvo Znak Hradec Králové vyrábělo rybářské potřeby v letech 1961 – 1994.

Dobový popis splávku z roku 1959

Splávek se používá při různém způsobu lovu ryb. Pohyb dobře vyváženého splávku na hladině vody upozorňuje na záběr ryby. Při lovu menších a ostražitých ryb se používá lehkých z brku, korku nebo umělé hmoty.

Pro jiné druhy ryb užíváme splávků větších, přiměřené velikosti k použité nástraze, síle vlasce a zátěže udice. V hlubokých vodách se osvědčí splávek klouzavý, který se pohybuje volně po vlasci do žádaného místa, kde je na vlasci zhotovena zarážka. Splávky jsou různě zbarveny. Pro večerní lov ryb je velmi žádaný fosforující splávek svítící.