Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se vracet do minulosti. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i po celý život.

Text: Zdeněk Hofman foto: autor, Lenka Hofmanová

V roce 1984 představil n. p. Tokoz dva nové pruty vyrobené z polyesterového laminátu. Na vývoji obou prutů se podílel Výzkumný ústav syntetických pryskyřic a laků v Pardubicích s konstruktéry Oldřichem Blažíčkem a Ludvíkem Jebavým. Desing je dílem ing. arch. Petra Šváchy. Pruty Otava byly vyráběny v osmi délkách – od 150 do 280 cm.

Dobový popis

Pruty jsou vyrobeny z polyesterového laminátu. Ten se vyznačuje dlouhou životností, přičemž zachovává původní vlastnosti technické i mechanické. Této životnosti byla přizpůsobena i nová rukojeť z hygienicky nezávadné mikroporézní pryže, která proti korku z dovozu vykazuje delší životnost. Pruty se vyrábějí v obou variantách.

Vodící očka jsou ocelová, kalená a cementovaná, koncová jsou ocelová s keramickou výstelkou, u které nedochází k poškození otěrem. Vazba oček je provedena polyamidovou nití. Pruty se balí do textilních sáčků.