Fotografie
Josef okomentoval Přívlač: Heavy ...
před 16 hod
Fotografie
ln.p@seznam.cz dal lajk úlovku od jitusvesela@pos...
před 24 hod
Fotografie
Otakar okomentoval Kapří poradna: ...
včera
Fotografie
miroslavhutyra62@gmail.com založil otázku PŮJČKA PRO VÁŽN...
před 6 dny
Fotografie
Soňa založil otázku Jelec Jesen...
před 6 dny

Základní pravidla pro výběr správné mušky

Marek iRybářství 19. srpna 2022 0 komentářů
mušky

foto: Ivo Novák

Praxe

Někteří rybáři si s výběrem mušky příliš hlavu nelámou. V krabičce jim leží pár osvědčených vzorů a oni se řídí jen podle toho, zda vidí sběr ryb na hladině, nebo nikoli.

text: Ivo Novák

Podle toho pak volí buď suchou, nebo mokrou mušku, případně sáhne pro nymfy. Nějakou tu rybu většinou uloví a domů odchází spokojený a s dobrým pocitem. Kdo si ale chce opravdu pěkně zachytat, musí o výběru mušky přemýšlet anebo se alespoň řídit pravidly, které ovlivňují úspěšnost lovu.

REKLAMA

Základní pravidla by měl znát každý, kdo se k vodě s muškařským prutem vydá. Ale podmínky lovu se neustále mění a to, co platí na jednom úseku řeky, nemusí platit už za příští zatáčkou. Ryby tam totiž mohou preferovat něco úplně jiného. A nejedná se pouze o odlišnosti úseků, podmínky se mohou měnit během celého dne.

Dřív, než sáhneme do krabičky pro mušku, bychom měli vypozorovat, jak se ryby chovají a čím se krmí. To není vůbec jednoduché. Určit s jistotou, která muška je tou pravou, dokáží jen opravdoví znalci a mistři tohoto způsobu lovu. Nám obyčejným rybářům může však pomoci alespoň několik základních všeobecných rad.

REKLAMA

Anglické názvy mušek je jistě dobré znát a orientovat se v nich. Samotná znalost názvosloví ale začátečníkovi nic neřekne a on si nedokáže vytvořit obrázek o tom, jakou mušku by měl vybrat. Adeptovi muškaření mohou pomoci rady o velikosti a barvě mušky. Jde sice jen o dvě kritéria, ale právě tato dvě považuji za ta, která nejvíce ovlivňují úspěšnost lovu.

Kdy malé a velké mušky?

Velké mušky zpravidla používáme hned na začátku sezony, časně ráno při rozednění a při soumraku. Dále pak na malých tocích a bystřinách s rychlejší vodou, kde nemají ryby příliš času si mušku prohlédnout, a při vyšším průtoku vody.

muškaření
foto: Ivo Novák

Malé mušky naopak navážeme koncem léta a s nástupem podzimu a v úsecích s mírně proudnou vodou a na místech s hlubšími partiemi. Ryba není hloupá a rozpozná, zda jde o imitaci či opravdový hmyz. Na malé mušce hůře rozezná detaily a není tolik podezíravá. Po malých vzorech je také lepší sáhnout při nízkém stavu vody a dobré průzračnosti.

Je dobré mít v krabičce navázané různé druhy v různých velikostech. To, že ryby sbírají naší mušku na háčku číslo 12 jen výjimečně, neznamená, že jsme vybrali špatný vzor. Někdy stačí mušku vyměnit za stejnou na háčku č. 14 nebo 16 a najednou záběry přijdou. Když se pstruzi a hlavně lipani soustředí na určitý druh potravy, velikost nabízeného sousta je pro ně jedním z hlavních rozpoznávacích faktorů.

Při hromadném líhnutí hmyzu je třeba vypozorovat, který druh ryby preferují. Zpravidla se soustředí na nejpočetnější druh a nabízet pak rybám kupříkladu velkou mušku, když preferují drobný hmyz, je samozřejmě chyba.

Během léta volte světlejší vzory

Barva mušky by se měla shodovat s barvou hmyzu, který ryby přijímají. Pokud ale nedokážeme tuto informaci vypozorovat, můžeme se řídit těmito pravidly: při jarním rybolovu bychom měli sáhnout po hnědých a olivových vzorech, během léta volit vzory světlejší s kroužkováním a k podzimu se zase vrátit k tmavším barvám, jako je hnědá či černá.

Při zatažené obloze se hodí použít nápadnější barvy se žlutým, bílým, červeným či zeleným spouštěcím bodem na konci tělíčka mušky. Při rozednění je vhodnější použít méně nápadné – šedivé, hnědé nebo olivové. Při zakalené vodě zvolte nápadné vzory a při čisté naopak.

Je prokázané, že ryby barvy rozpoznají. Proto fosforeskující materiály v barvě červené, zelené a hlavně modré jsou v hlubších tmavých partiích účinné.

potočák
foto: Ivo Novák

Výše popsané je samozřejmě jenom teorie, je ale dobré ji znát a přitom se řídit instinktem. A pokud si nevíme rady, nezbývá než zkoušet jednotlivé vzory a hledat tu pravou mušku. Mušky je ideálně třeba volit s rozmyslem a získané informace zpětně vyhodnocovat.

Dobrá muška na prutu nám však nemusí přinést dobré výsledky. Kdo nezvládá správnou techniku a neumí mušku rybě nabídnout tak, aby se chovala přirozeně, je předem odsouzen k tomu chytat jen malé a náhodné ryby. Lov na umělou mušku vyžaduje víc než jen nahodit a čekat, co se bude dít.

Je hodně rybářů, kteří si nakoupí muškařské vybavení a po několika nezdarech ho zase prodávají s tím, že je muškařina příliš složitá a nedá se naučit. Buďte trpěliví, snažte se získávat informace, zkoušejte si je osvojit u vody a prohlubujte své znalosti a poznání. Přes pomyslný práh se dá překročit a věřte, že lov na umělou mušku vás pohltí a pro mnohé se pak stane životním stylem.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled